NavMenu

Privrednici podeljeni oko uvođenja sankcija Rusiji

Izvor: Beta Utorak, 14.03.2023. 14:00
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay.om/betexion)
Privrednici Srbije podeljeni su u pogledu uvođenja sankcija Rusiji, jedni su "za", drugi "protiv", a treći da se izmeri da li Srbija trpi štetu i nakon donošenja odluke, a ne na osnovu toga što predsednik države trpi pritisak Zapada.

Privrednik Zoran Drakulić rekao je za Betu da nije političar i da ne može da odluči da li na zahtev EU treba uvesti sankcije Rusiji, ali smatra da privreda očekuje od vlasti da obezbedi normalne uslove za poslovanje.

- Privrednici smatraju da država treba da obezbedi uslove za poslovanje, što znači da izvoz teče nesmetano, da se mogu povlačiti sredstva evropskih i američkih banaka. Ako je uslov za to da se uvedu sankcije Rusiji, to je to - rekao je Drakulić.

Ministar privrede Srbije Rade Basta zatražio je juče da se ministri u Vladi Srbije izjasne o uvođenju sankcija Rusiji budući da predsednik Srbije Aleksandar Vučić trpi veliki pritisak.

- Naša zemlja već plaća veliku cenu zbog neuvođenja sankcija Rusiji i to postaje neizdrživo. Ja kao ministar privrede da gledam koliki se pritisak vrši na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, a da mi ćutimo, to ne mogu da prihvatim. Zato sam za uvođenje sankcija Rusiji - rekao je Basta.

Koordinator Mreže za poslovnu podršku Dragoljub Rajić ocenio je da Ministarstvo privrede ne treba da donosi sud na osnovu emocija i pritiska koji trpi predsednik Srbije jer mu je to posao, već da izmeri da li privreda već trpi štetu i kolika je.

- Od septembra prošle godine ima slučajeva da su firme iz Srbije izgubile dugogodišnje poslovne partnere. Posao Ministarstva privrede je da napravi anketu i utvrdi da li ima štete i da li će ona rasti, a ne da preporučuje šta treba uraditi zbog toga što predsednik trpi pritisak - rekao je Rajić agenciji Beta.

Dodao je da privrednici iz Srbije koji su izgubili partnere iz EU i čije su firme zamenile kompanije iz Rumunije, Bugarske i Hrvatske, kažu da su za raskid poslovnih odnosa dobili obrazloženje da nisu sigurni da li će Srbija ostati na putu integracija sa EU i poštovati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Rajić je rekao da se na osnovu argumenata može doneti racionalna, a ne emocionalna odluka. To što su, prema njegovim rečima, neke kompanije iz EU zauzele stav da otkažu saradnju firmama iz Srbije, nije preovlađujući stav i zbog toga treba suditi na osnovu argumenata.

Vlasnik firme Hemotehna iz Subotice Radovan Mijatović rekao je da je Srbija u "neobranom grožđu" i da je njena privreda okrenuta EU.

- Ako nam EU uvede sankcije zbog toga što Srbija neće da ih uvede Rusiji, nema nam spasa. Ima spasa, ali će se Srbija vratiti 20-30 godina unazad, a to nije perspektiva ni države, ni privrede ni građana - rekao je Mijatović.

Predsednik Nacionalne asocijacije špediterskih društava i agenata u Srbiji Slavoljub Jevtić rekao je da Srbija ne treba da uvede sankcije Rusiji jer je i sama iskusila posledice.

- Ne vidim zašto bi sebi nanosili štetu, uvođenjem sankcija Rusiji sa kojom imamo poslovne veze, iako manje nego sa EU. Šta god da uradimo Zapad nam pravi probleme - rekao je Jevtić agenciji Beta.

Vlasnici više kompanija u Srbiji koje posluju po svetu rekli su da ne smeju javno ništa da komentarišu jer bi to moglo da nanese štetu i kompaniji i brendu i od strane EU i Rusije, pa ček i od zemalja koje se formalno izjašnjavaju kao neutralne.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.