NavMenu

BASF, SABIC i Linde započinju izgradnju prve pilot fabrike peći velikog kapaciteta za krekovanje parom sa električnim zagrevanjem

Izvor: eKapija Četvrtak, 08.09.2022. 15:18
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/Camera-man)Ilustracija
Kompanije BASF, SABIC i Linde započele su izgradnju prve na svetu pilot fabrike peći velikog kapaciteta za krekovanje parom sa električnim zagrevanjem. Korišćenjem električne energije iz obnovljivih izvora umesto prirodnog gasa, nova tehnologija ima potencijal da smanji emisiju CO2 jednog od energetski najintenzivnijih proizvodnih procesa u hemijskoj industriji za najmanje 90% u poređenju sa tehnologijama koje se uglavnom koriste danas.

Pilot fabrika će biti sastavni deo već postojećih postrojenja peći za krekovanje parom u okviru Verbunda kompanije BASF u Ludvigshafenu u Nemačkoj. Testiraće dva različita koncepta zagrevanja i prerađivati oko 4 tone hidrougljenika na sat koristeći 6 megavati obnovljive energije. Početak rada pilot fabrike planiran je za 2023. godinu, navedeno je u saopštenju.

Kompanije BASF i SABIC imaju zajednička ulaganja u ovaj projekat, a pilot fabrikom rukovodiće BASF. Kompanija Linde je partner na polju inženjeringa, nabavki i izgradnje, a u budućnosti će komercijalizovati razvijene tehnologije.

U cilju podrške novih tehnologija za peći, Ministarstvo za privredu i zaštitu klime Nemačke projektu je dodelilo 14,8 mil EUR iz svog programa finansiranja "Dekarbonizacija u industriji". Program pruža podršku industrijama koje intenzivno koriste energiju u Nemačkoj, a koje se trude da postignu karbonsku neutralnost.

Pilot fabrika ima za cilj da pokaže da je moguća kontinuirana proizvodnja alkena korišćenjem električne energije kao izvor toplote. Fabrika je projektovana tako da se paralelno mogu testirati dva koncepta zagrevanja: direktno zagrevanje sprovodi električnu struju direktno kroz proizvodne cevi unutar reaktora, dok indirektno zagrevanje koristi radioaktivnu toplotu elemenata za zagrevanje postavljenih oko cevi. Testiranjem ova dva koncepta omogućava se fleksibilan pristup različitim kupcima i prostornim uslovima.

Peći za krekovanje parom igraju glavnu ulogu u proizvodnji osnovnih hemikalija i zahtevaju upotrebu značajne količine energije kako bi se hidrougljenici razbili na alkene i benzene. Ova reakcija se najčešće odvija u pećima pri temperaturi od 850 stepeni celzijusa. Danas se ove temperature postižu sagorevanjem fosilnih goriva. Cilj projekta je smanjenje emisije CO2 napajanjem procesa električnom energijom.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.