NavMenu

Javni servis javlja: Javne nabavke u Srbiji transparentnije od nemačkih

Izvor: RTS Petak, 08.07.2022. 09:06
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: MaxxiGo/shutterstock.com)Ilustracija
Javne nabavke u Nemačkoj manje su transparentne nego u Srbiji, jer se cena i tehnički detalji smatraju poslovnom tajnom, prenosi RTS. Kako se navodi, pripadnici organizacija civilnog društva i medija posetili su nekoliko državnih i nevladinih institucija u Berlinu i Brandenburgu sa ciljem da unaprede znanje i iskustva iz zemalja Evropske unije u borbi protiv korupcije u javnim nabavkama.

- Da su specifikacije navedene tu u usluzi, ili donesene na poslu, ne tumače zakon kako treba i nisu tehnički ispravne i onda često dođe do spora, pa firme smatraju da to treba drugačije raspisati - navodi advokat Anes Kafedžić iz Nemačke mreže za nabavke - Mreža za javni sektor.

Kako se navodi "komplikovani birokratski uslovi i velike procedure onemogućavaju male firme da učestvuju na tenderu, zato što nemaju dovoljno sredstava i stručnog kadra za pripremu ponuda".

- Najvažnija briga naše vlade u oblasti javnih nabavki jeste da obezbedimo i manjim firmama da konkurišu i učestvuju. Bitno je postići taj cilj, kako bi se stvorio socijalni mir i poboljšala ekonomska situacija - ističe Rafael Lost, šef odseka za kompetitivnu i strukturnu politiku Ministarstva ekonomije i klimatske politike Nemačke.

Kako je navedeno, "iako nemačke nevladine organizacije tvrde da su im javne nabavke nedovoljno transparentne, s obzirom na to da su samo u Berlinu vredne oko milijardu i 300 mil EUR, u državnoj televiziji ZDF kažu da izveštavaju o svemu".

- Mislim da je to moguće uraditi - izveštavati o svemu što pronađeš i o čemu bismo da izveštavamo ili objavimo. Mi nemamo nikakvih zakonskih zabrana i treba da izveštavamo samo istinito i prema činjenicama i ja bih rekao da smo uglavnom slobodni - kaže novinar ZDF-a Klaus Bordbek, prenosi RTS.

Kako je istaknuto, "u Nemačkoj je od 1. juna proradio javni Registar o javnim nabavkama gde se prijavljuju ponuđači koji krše zakon. Za teži prekršaj, mogu dobiti zabranu konkurisanja od pet godina, a za manji - zabranu do tri godine, uz diskreciono pravo naručilaca da prihvate takvu ponudu".
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.