NavMenu

Rusija će obustaviti izvoz đubriva? - Gasi se ukrajinski Cherkasy Azot

Izvor: Agroklub Ponedeljak, 07.03.2022. 14:36
Komentari
Podeli
(Foto: Andrzej Wilusz/shutterstock.com)
Rusija bi mogla obustaviti izvoz đubriva, što bi moglo znatno da utiče na već narušenu ponudu na globalnom tržištu. Tamošnje ministarstvo industrije i trgovine preporučilo je u petak obustavu izvoza đubriva sve dok se ne nastave normalne usluge prevoza u i iz Rusije koja je već pogođena mnogim sankcijama, navodi The Wall Street Journal.

Ta je zemlja prema podacima Geološkog zavoda SAD-a U 2017. godini bila odgovorna za 18% tržišta kalijum karbonata, 20% izvoza amonijaka i 15% uree. Početkom februara ove godine je već privremeno zabranila izvoz amonijum nitrata, a sve kako bi se njihovi poljoprivrednici obezbedili za predstojeću prolećnu žetvu. S obzirom na situaciju na tržištu, rast cena, nedostatak đubriva i sirovina za proizvodnju, ova najnovija, za sada preporuka, još više će podići cene i negativno uticati na globalni agrar.

Takođe, nekoliko velikih brodarskih kompanija, uključujući najveće svetske operatere kontejnerskih brodova, AP Moller-Maersk A/S i Mediterranean Shipping Co, privremeno je obustavilo usluge ruskim lukama.

Pored toga, ukrajinske luke na Crnom moru su u središtu ruske intervencije u Ukrajini. Luka Herson koja se nalazi na reci Dnjepar vrlo je važna za povezivanje rečnog i morskog transporta, ali taj je grad pao u ruske ruke još u četvrtak, 3. marta. Na udaru su Odesa, Mariupolj, a noćas je krenulo i bombardovanje važne luke Nikolajev.


Prema informacijama koje navodi Fertilizer Daily, jedno od najvećih hemijskih preduzeća u Ukrajini, Cherkasy Azot gasi se. Ono proizvodi amonijak, amonijum nitrat, ureu. U 2020. proizveo je 66,8 hiljada tona amonijaka, 58,2 hiljada tona amonujum nitrata i 44,4 hiljada tona uree.

Zbog svega ovoga, poljoprivrednici u Evropi, ali i širom sveta ne mogu da dobiju već ugovorene količine đubriva. Pritom cene rastu pa je tako cena bezvodnog amonijaka koji je ključan u uzgoju kukuruza, dostigla rekordnih 1.492 USD po toni.

Svaki dalji rast povećao bi inflatorne pritiske na farmere, koji već plaćaju znatno više cene za gorivo, herbicide, druge hemikalije, seme i radnu snagu.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.