Prodaju se dva izvorišta mineralne vode u Tordi - Da li će "Jordan" i "Sveti Đorđe" ponovo biti flaširani?
Komentari
Ilustracija (Foto: hedgehog94/shutterstock.com)
Kako je navedeno u oglasu, u jednom od objekata, površine 31 m2, koji ima odobrenje za upotrebu, nalazi se bunar mineralne vode dubine oko 300 metara. Drugi objekat je površine 15 kvadrata i predstavlja bunar mineralne vode sa kacom i poklopcem iznad zemlje. Ovaj objekat je u vanknjižnom vlasništvu prodavca.
Među nepokretnom imovinom, koja je ponuđena na prodaju, nalazi se i objekat za proizvodnju mineralne vode, ukupne površine 440 m2, koji ima odobrenje za upotrebu, kao i zemljište u građevinskom području, ukupne površine 2.072 kvadrata.
Procenjena likvidaciona vrednost ove imovine, koja se prodaje kao jedna celina, iznosi 35,9 miliona dinara. Početna cena na javnom nadmetanju je upola manja, a potencijalni kupci treba da uplate depozit od blizu 7,2 miliona dinara. Javno nadmetanje će se održati 7. juna u Privrednom sudu u Kraljevu.
Mineralna voda otkrivena sasvim slučajno
O lekovitosti torđanske vode pisalo se mnogo. Mineralna voda je otkrivena sasvim slučajno u dvorištu Ištvana Sekereša davne 1923. godine. Eksploatacija mineralne vode pod imenima "Jordan" i "Sveti Đorđe" počela je već 1930. godine, kada je njenu lekovitost potvrdio profesor Pol Blum iz Francuske.
Torđanska voda se izvozila u sve veće zemlje Evrope - u Nemačku, Francusku pa čak i na tržište Amerike i Kanade. Mineralna voda je spadala u kategoriju natrijum-magnezijum sulfatno-karbonantsku gorku vodu, a takođe i u visoko mineralizovanu vodu. U posleratnim godinama, Banja Rusanda je jedno vreme flaširala tu vodu.
Preduzeće Bona akva je 1995. godine obnovilo eksploataciju vode "Sveti Đorđe", koja je ponovo flaširana i puštena u prodaju uglavnom za domaće tržište. To je trajalo sve do 2001. godine kada je pogon prestao da radi.
Pročitajte još:
U Tordi su u nekoliko navrata započinjali kampanju da se "gorka voda", po kojoj su nekada bili nadaleko poznati, ponovo eksploatiše, na dobrobit sela i korisnika. Svojevremeno je dobijena i finansijska podrška od opštine za istražna bušenja i ponovne analize. Jer, osim lekovite vode, tu su i izvori termalnih voda temperature čak 73 stepena. Od velikih planova, očigledno nije bilo ništa.
Kako je kraljevačko preduzeće došlo u posed prirodnih izvorišta i šta se dešavalo poslednjih godina, u javnosti se ne zna puno. Tek, ukoliko za mesec dana "Jordan" i "Sveti Đorđe" dobiju novog vlasnika, možda dobiju i novi početak.
Ibarforma u stečaju je od marta prošle godine
Kraljevačko preduzeće Ibarforma u stečaju je od marta prošle godine. Stečajni postupak je otvoren na predlog Nove agro banke, uz obrazloženje da je račun stečajnog dužnika neprekidno blokiran više od 1.827 dana i da dužnik nije u mogućnosti da ispunjava svoje novčane obaveze. Na spisku imovine ovog preduzeća, koji je objavila Agencija za licenciranje stečajnih upravnika, nalaze se samo objekti i zemljište u Tordi.
Firme:
Agencija za licenciranje stečajnih upravnika Beograd
Nova Agrobanka a.d. Beograd
IBARFORMA KRALJEVO
Tagovi:
izvorišta mineralne vode u Tordi
Torda Žitište
flaširenje mineralne vode
proizvodnja mineralne vode
Ištvan Sekereš
mineralna voda Jordan
mineralna voda Sveti Đorđe
gorka voda
Banja Rusanda
Bona akva
termalna voda
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.