Hrvatski startap sagradiće najveći sistem baterija u Jugoistočnoj Evropi
Evropska komisija je odobrila, pozivajući se na propise Evropske unije o državnoj pomoći, plan Hrvatske da operatoru sistema za skladištenje energije IE-Energy isplati bespovratna sredstva.
Ovaj paket treba da pomogne kompaniji da pokrije deo troškova za nabavku baterija veličine dovoljne da mogu da opslužuju mrežu, a ona će pružati usluge balansiranja operatorima prenosnog sistema (TSO) električne energije. TSO-ovi u ovakvim baterijama skladište struju kojom održavaju ravnotežu između proizvodnje u elektranama i potražnje odnosno potrošnje.
Odobrena pomoć je neophodna i adekvatna za napore da se prevaziđe trenutna nefunkcionalnost tržišta, zaključilo je najviše regulatorno telo EU.
Pomoć u formi granta će pokriti nekih 30% kapitalnih izdataka u okviru projekta. Komisija je zaključila da je paket neophodan i adekvatan za napore da se prevaziđe trenutna nefunkcionalnost tržišta i obrazložila da nema dovoljno podsticaja za pružanje usluga balansiranja TSO-ovima pomoću sistema za skladištenje energije namenjenih mreži.
Osim toga, ova mera doprinosi modernizaciji hrvatske energetske mreže kao i povećanju bezbednosti snabdevanja u ovoj zemlji i EU, saopštila je izvršna institucija tog 27-članog bloka. Dalje, ona će ubrzati dekarbonizaciju energetike u Hrvatskoj, stoji u objavi.
Baterije su za usluge balansiranja za HOPS
IE-Energy ima sedište u Rijeci. Unutardnevnom i tržištu za dan unapred na Hrvatskoj burzi električne energije (CROPEX) priključio se prošle godine. U dokumentaciji stoji da projekat počinje 1. decembra.
Ta firma namerava da svoj sistem za pohranjivanje energije u baterijama izgradi kod Šibenika. Predviđa da će prvu fazu, sa operativnom snagom od deset megavata i kapacitetom od 22 megavat-sata, završiti u prvom tromesečju sledeće godine.
Štaviše, IE-Energy je otkrio da će sistem podići na 50 megavata i 110 megavat-sati, a puštanje u rad očekuje 2024. godine. U Jugoistočnoj Evropi još uvek nema pogona za skladištenje te veličine. Međutim, kompanija Progresiva u Turskoj radi na projektu od 250 megavata, s predviđenim kapacitetom od jednog gigavat-sata, a veliki poduhvati su u razvoju i u Turskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Grčkoj i na teritoriji pod kontrolom Prištine.
Baterije će biti korišćene za pružanje usluga balansiranja Hrvatskom operatoru prenosnog sistema (HOPS), prenose mediji u Hrvatskoj.
U dokumentaciji predatoj Evropskoj uniji stoji da će projekat početi 1. decembra.
IE-Energy razvija projekat virtuelne elektrane
Osnovna delatnost ove firme je razvoj fleksibilnog i decentralizovanog snabdevača strujom – virtuelne elektrane ili agregatora – koji bi omogućio malim i srednjim proizvođačima električne energije (prozjumerima) i potrošačima da se direktno uključe na tržište energenata.
Agregatori imaju važnu ulogu u integraciji energije iz obnovljivih izvora, budući da je proizvodnja u solarnim i vetroparkovima nestabilna zbog izloženosti promenama meteoroloških uslova.
Kompanije koje upravljaju takvim sistemima, koji deluju u oblaku i nisu elektrane u fizičkom smislu, objedinjuju izvore električne energije tako da oni udruženo mogu da povećaju proizvodnju kada u sistemu prenosa nedostaje struje. Agregatori imaju važnu ulogu u integraciji energije iz obnovljivih izvora, budući da je proizvodnja u solarnim i vetroparkovima nestabilna zbog izloženosti promenama meteoroloških uslova.
Virtuelne elektrane mogu da koordinišu obaranje potrošnje, na primer u fabrikama i tržnim centrima, ali i da omoguće povećanje potrošnje, što je najpotrebnije kada dođe do nepredviđeno jake osunčanosti ili se vetar snažno pojača, pa bude viška energije u mreži.