Svetlo koje vas čuva
Izvor: Promo
Četvrtak, 28.10.2021.
10:49
Komentari
Od urbanih infrastruktura do pametnih uređaja, osvetljenje nam može pomoći da živimo bezbednije.
Globalna pandemija je promenila naš način razmišljanja i interakcije sa urbanim prostorima. Ulice deluju praznije nego inače, ali trend ka povećanju gustine naseljenosti gradova je već vekovima star. Do 2050. godine, 70% stanovništva će se nastaniti u gradovima.
Naši gradovi se nose i sa problemom percepcije. Da li ste znali da je u Americi bezbednije živeti u gradu nego u ruralnim predelima? Naravno, u pitanju su brojne promenljive, ali neki faktori uključuju bolju pokrivenost po pitanju hitnih službi, naš doživljaj društvenog nadzora i to kako (i u kojoj meri) vozimo ili koristimo javni prevoz. Ta percepcija bezbednosti se prenosi na način na koji doživljavamo svetlo. Studije se razlikuju u svojim zaključcima o efektima svetla na ulični kriminal, ali činjenica jeste da nam dobro osvetljene ulice pružaju osećaj bezbednosti i signaliziraju da to okruženje nudi visok nivo vidljivosti – i da se o njemu vodi računa.
Ulično osvetljenje ujedno pomaže pešacima da se bezbedno kreću kroz delove u kojima je gust saobraćaj. Zaključak Kokranovog izveštaja (Cochrane review) iz 2009. je da poboljšano ulično osvetljenje može sprečiti saobraćajne nezgode, povrede i smrtne ishode. Vozači bolje vide i lakše im je da uoče opasnosti, uključujući i zone kao što su tuneli, čime se smanjuje broj saobraćajnih nezgoda koje se dešavaju noću.
Urbano osvetljenje postaje još moćnije kada je konektovano. Kroz sisteme kao što je Interact City platforma kompanije Signify, opštine mogu da kontrolišu svetiljke zajednički, u grupama ili individualno sa centralne komandne table. Kvarovi i prekidi u radu mogu momentalno biti detektovani, čime se smanjuje vreme zastoja u radu. Pritom je lako napraviti brze izmene. Na primer, povećanje nivoa osvetljenosti kako bi se pomoglo hitnim službama na mestu nesreće, ili dimovanjem svetla u delovima grada koji se ne koriste ili su napušteni.
Uz bazu konektovanog osvetljenja koje se kontroliše uz pomoć Interact City platforme, opštine mogu tokom vremena dodati još neke faktore, kao što su senzori detekcije buke ili nezgode koji se mogu postaviti na iste stubove na kojima su i svetiljke. Ovi diskretni senzori stalno nadziru uslove okoline i mogu alarmirati hitne službe kada dođe do neočekivanih izmena u saobraćaju, zvucima, ili bučnoj masi.
Ušteda struje zahvaljujući LED i konektovanim sistemima čine da veliki infrastrukturni projekti ovog tipa budu održivi, a smanjenje potrošnje ujedno ima i veliki uticaj na okruženje. Međutim, možda je najnaprednija komponenta sam način na koji sistem, kada se integriše sa inovativnim svetiljkama i stubovima kao što je BrightSites Smartpole, unapređuje digitalne mogućnosti i mrežu ‘Interneta stvari’ (IoT). Ove ulične svetiljke imaju potencijal da prime 5G i Wi-Fi konekcije, bilborde sa daljinskim upravljanjem, bezbednosne kamere (CCTV), i mikrofone koji mogu da detektuju iznenadne glasne zvuke koji mogu biti brzo ispitani. Čvorovi i senzori mogu dati uvid zasnovan na podacima o potrošnji struje, zagađenju bukom, kao i o saobraćaju. Jačina svetla se takođe može prilagoditi dešavanjima u okolini.
Studija sprovedena od strane kompanije Signify i Svetskog saveta za informacije o gradovima (World Council on City Data) je utvrdila da se postizanjem odgovarajućeg nivoa uličnog osvetljenja doprinosi smanjenju saobraćajnih nezgoda, sprečavanju kriminala, gajenju identiteta zajednice, raščišćavanju masa i pomaže ljudima da se osećaju sigurniji na ulicama. Interesantna je činjenica da noćni saobraćaj čini 25% ukupne gustine saobraćaja ali i 40% svih nezgoda. Dodatno, kvalitetno osvetljenje može doprineti smanjenju nezgoda sa ljudskim povredama čak do 30%.
Što se tiče bilansa stanja lokalnih opština, primena Interact City platforme nudi mnogo prednosti. Infrastrukturi je potrebno samo poboljšanje, više nego renoviranje, troškovi održavanja i vođenja su smanjeni, a može se ostvariti i dodatni prihod monetizovanjem i iznajmljivanjem kućišta stubova telekomunikacionim kompanijama ili onima koji žele da se oglašavaju na bilbordima.
Gradska obeležja takođe mogu imati koristi od preuređenja pametnih gradova. Čak i najzapušteniji spomenici se mogu potpuno transformisati uz diskretno osvetljenje u boji u razna izdanja koja se mogu prilagoditi povodom posebnih događaja ili praznika uz pomoć aplikacije na ekranu. Štaviše, benefiti za lokalne zajednice mogu biti veći. Uži centar grada se može regenerisati, što bi gradove učinilo pogodnijim za život i privlačnijim za turiste.
Izgrađeno okruženje – puteve, ulice, fasade – treba prilagoditi za potrebe digitalnog doba. Pametni gradovi o kojima se nekada maštalo ubrzano postaju stvarnost uz mreže osvetljenja koje dolaze do izražaja kao pokretač za smanjenje potrošnje struje, istovremeno pružajući servise pametnih gradova. Sada, kada donosioci odluka prave i doteruju planove za oporavak posle pandemije, pravi je trenutak da osvetljenje zauzme jedno od glavnih mesta.
Komentari
Vaš komentar
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.