NavMenu

Niški psihoterapeuti razvijaju jedinstvenu aplikaciju za psihološku pomoć i podršku

Izvor: Novosti Ponedjeljak, 16.01.2023. 16:21
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / AbsolutVision)Ilustracija
Namerni da građanima učine dostupnom potrebnu psihološku pomoć i podršku, u svakom trenutku i na svakom mjestu, tim od desetak psihoterapeuta iz Niša osmislio je aplikaciju koja će pomoći da se prevaziđu depresija, anksioznost i strahovi, te opsesivno-kompulsivni, panični i drugi poremećaji.

Umesto terapije "licem u lice", svi kojima je neka vrsta psihoterapeutske pomoći potrebna, moći će da je potraže posredstvom aplikacije koja će funkcionisati uz pomoć veštačke inteligencije.

- Tehnologija je napredovala i pokušali smo da tehnike poput vježbi disanja i relaksacije, koje u Kabinetu praktikujemo već sedam-osam godina, podignemo na nešto viši nivo, da bude onlajn, ali da liči na proces "licem u lice". U bukvalnom smislu to nije moguće, ali kroz učenje ovih tehnika koje simuliraju ono što se dešava u terapiji dobijaju se dodatne informacije i to su, zapravo, intervencije tokom kojih psihoterapeut koriguje načine mišljenja - objašnjava Žarko Petrović, koji vodi jedan psihoterapijski kabinet u Nišu.

Aplikacija bi mogla da ponudi pouzdane tehnike samopomoći, ali i da edukuje o emocijama i mentalnim stanjima, tako da korisnici mogu bolje da rade sami na sebi.

- Aplikacija bi trebalo da bude završena do naredne godine i sadržaće vježbe disanja, kvizove, pa i dnevnik. Pored same tehnike, postoji vještačka inteligencija koja pruža nove informacije, a one se konstantno mijenjaju i "kroje" spram poremećaja, odnosno individue - nabraja Petrović, precizirajući da je inovativnost u činjenici da su same tehnike podrobnije obrađene, pa mnogo više liče na ono što može da se dobije u individualnom radu.

Ideja je, takođe, da aplikacija bude neka vrsta samopomoći, a ne da zamijeni psihoterapiju.

- Vještačka inteligencija u ovom slučaju ne služi da komunicirate sa robotom. Ona može da daje samo "otvorene" odgovore, a u psihoterapiji se dubinski ulazi u problem, što računari još dugo neće biti u stanju. Inače, trenutno raspoložive aplikacije su površne i svode se samo na evidenciju, a mi pokušavamo da produbimo taj proces tako što će vještačka inteligencija učiti šta je najčešći izbor klijenata, pa će im tako nuditi rješenja - zaključuje Petrović.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.