NavMenu

Proizvođač Apple čipova upozorava: U ratu Kine i Tajvana, svi bi bili gubitnici

Izvor: Euronews Srbija Petak, 05.08.2022. 15:38
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/Bru-nO)Ilustracija
Ako bi se dogodila invazija Kine na Tajvan, svi bi bili gubitnici, rekao je za CNN Mark Liu, direktor Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), najnaprednije fabrike čipova na svijetu.

TSMC se oslanja na globalne lance snabdijevanja i u slučaju vojne intervencije, kompanija "neće raditi", rekao je Liu, zato što je ovo tako sofisticiran proizvodni pogon koji zavisi od povezanosti u realnom vremenu sa spoljnim svetom - sa Evropom, Japanom, SAD. Povezano je sve, od materijala, hemikalija, rezervnih dijelova do inženjerskog softvera i dijagnoze.

TSMC, najnapredniji svijetski proizvođač čipova, proizvodi procesore za američke kompanije, uključujući Epl (Apple) i Kualcom (Qualcomm). Proizvodi Eplove čipove serije A i M i drži preko 50% svetskog tržišta livnice poluprovodnika.


SAD prave fabrike čipova u svojoj zemlji

Prošle nedelje, Predstavnički dom SAD usvojio je Zakon o čipovima u nauci, kojim se izdvajaju milijarde dolara podsticaja za izgradnju fabrika čipova na tlu SAD. Očekuje se da će predsjednik Bajden potpisati zakon u utorak, jer predlagači zakona kažu da je za nacionalnu bezbjednost od ključne važnosti da obezbijedi snabdijevanje efikasnim i modernim čipovima za američku upotrebu ako bi Kina izvršila invaziju ili na drugi način otežala proizvodnju čipova na Tajvanu.

TSMC inače gradi fabriku čipova vrijednu 12 mlrd USD u Arizoni u koju bi se ulagale subvencije. Liu je uporedio potencijalni sukob na Tajvanu sa ruskom invazijom na Ukrajinu, rekavši da bi, iako su dva sukoba veoma različita, ekonomski uticaj na druge zemlje bio sličan.

-Rat u Ukrajini nije dobar ni za jednu stranu, to su scenariji gubi-gubi i na kraju izgubi - rekao je predsjednik TSMC-a. On je podvukao da bi sličan scenario viđen i u ovom slučaju jer TSMC prodaje čipove kineskim kompanijama koje su okrenute potrošačima i kojima su potrebne usluge kompanije i nabavka naprednih kompjuterskih čipova, prenosi sajt Euronews.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.