NavMenu

Vlada RS dodijelila Drvo-exportu koncesiju i za Bukovu Kosu

Izvor: Capital Petak, 20.09.2024. 11:44
Komentari
Podeli
Mikrolokacija ležišta Bukova Kosa (Foto: printscreen/zahtjev za procjenu uticaja na životnu sredinu/Rudarsko-tehnološki zavod Prijedor)Mikrolokacija ležišta Bukova Kosa
Kompanija Drvo-export iz Teslića koja od februara iskopava ugalj na lokalitetu Bukova Kosa u selu Veliko Palančište kod Prijedora, dobila je desetogodišnju koncesiju za eksploataciju ovog energenta.

Ovim je i zvanično završena saga o ilegalnim rudnicima koje je otvorila ova firma u okolini Prijedora, bez dozvole i uprkos zabranama i protestima, koje je mjesecima kasnije kroz papire pokrila Vlada Republike Srpske.

Odluka o pokretanju postupka dodjele koncesije u Mjesnoj zajednici Veliko Palančište uz magistralni put Prijedor – Kozarska Dubica donesena je 22. jula ove godine na inicijativu Drvo-exporta a koji se i pojavio kao jedini potencijalni koncesionar.

Inače, ova firma se dovodi u vezu sa odbornikom SNSD-a u Tesliću Srđanom Klječaninom Rufijem, a "proslavila" se otvaranjem rudnika u sred sela Bistrica bez ijednog dokumenta koji im to dozvoljava.

Uprkos brojnim protestima mještana, glasanju Skupštine grada Prijedora da se zabrane sva iskopavanja, kao i tužbama Centra za životnu sredinu, Vlada RS se uglavnom "pravila mrtva" i nije reagovala na nezakonita iskopavanja sve do trenutka kada je pokrenula postupak za dodjelu koncesije.

Ugalj se od februara iskopava na području mjesne zajednice Veliko Palančište, uz magistralni put Prijedor-Kozarska Dubica i u kratkom roku je izazvao brojne probleme mještanima, od prekidanja telefonskih i linija interneta, do kidanja cijevi za vodu.

Vlada nije čula proteste mještana

Prema tekstu javnog poziva, investicija u Bukovoj Kosi je vrijedna 700.000 KM, a projekat podrazumijeva eksploataciju uglja površinskom metodom otkopavanja jer to "obezbjeđuje optimalno iskorišćavanje ležišta mineralne sirovine, bezbjednost ljudi objekata i imovine, a u skladu sa odobrenom tehničkom dokumentacijom".

Prema informacijama iz Ministarstva energetike i rudarstva RS, ovo ležište raspolaže sa 2.167.515 tona bilansnih rezervi uglja, a koncesija se dodjeljuje na period od deset godina.


Klječanin je za Capital rekao da su dobili koncesiju na deset godina, ali da vjeruje da iskopavanje neće trajati toliko dugo.

- Koncesija je dodijeljena na deset godina, ali ja mislim da ćemo mi za maksimalno pet godina završiti posao na ovom lokalitetu. Sva imovina u okolini koja je bila u privatnom vlasništvu je otkupljena i plaćena vlasnicima duplo više nego što je njena vrijednost - rekao je Klječanin.

Inače, Centar za životnu sredinu iz Banjaluke podnio je tužbu protiv Vlade Republike Srpske zbog pokretanja postupka dodjele koncesije teslićkoj kompaniji "Drvo-export" za eksploataciju uglja na ležištu Bukova Kosa – Prijedor, gdje iskopavanje uglja traje već mjesecima.

Mještani su se mjesecima bunili protiv otvaranja rudnika kako na ovom lokalitetu, tako i na području Bistrice, gdje su bageri, i pored protesta građana, raskopali rudnik u sred sela bez ikakve dozvole. Naknadno, mjesecima kasnije, ministarstvo na čijem se čelu nalazi Petar Đokić je "popeglalo" papirologiju i potpuno zanemarilo višemjesečne proteste mještana.
Lokacija:
Google Maps
Šta imamo u krugu od:
1 km
2 km
3 km
5 km
10 km
15 km
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izvještaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.