NavMenu

Tona uljane repice uskoro će koštati 700 EUR?

Izvor: Agroklub Utorak, 12.10.2021. 08:55
Komentari
Podeli
(Foto: Pixabay / congerdesign)
Cena uljane repice kontinuirano raste na svetskim tržištima. Kako piše agrarheute, podstaknuta je izuzetno oskudnom globalnom ponudom, vrlo visokim cenama biljnih ulja i biodizela.

Tako je ona sredinom septembra po prvi put u Evropi porasla na 600 EUR po toni, dok je početkom meseca zabeležena i ona od 650 EUR. Sve više analitičara veruje da je moguće postizanje vrednosti od čak 700 EUR.

U kanadskim izvoznim lukama prošli nedelje ova uljarica utovarena je za 775 USD po toni, što je oko 670 EUR. Ukrajinski izvoznici za nju tražili 725 USD/t, dok je u Australiji njena cena oko 665 USD/t. U svim navedenim zemljama poskupela je za 30 do 40 USD/t u odnosu na samo nedelju dana ranije.

Na evropskim berzama takođe se jako dobro kotira. Na pariškom terminskom tržištu dostiže 649 EUR/t što je najveća ikad postignuta vrednost na toj berzi. U dve nedelje ona se povećala za više od 50 EUR.

U Kanadi je ona ove nedelje nastavila da raste. U ponedeljak je kotizacija na tržištu u Vinipegu iznosila 907 kanadskih dolara po toni, što je oko 617 EUR. Ali, u svega par dana za tonu moralo je da se izdvoji 913 CAD.

Na nemačkom veleprodajnom tržištu i uvoznoj luci Hamburg ovogodišnja repica košta 651 EUR/t, u Manhajmu oko 653 EUR, a Mitelandu 650. U francuskom Ronu košta 648 EUR/t.


Očekuje se više zasejanih površina

Cene nastavljaju brzo da rastu zbog nestašice. Tome doprinosi i dalji rast one za sirovu naftu koje su se popele na najveći nivo u tri godine. Stoga mnogi analitičari očekuju da će se u narednoj sezoni povećati površine pod ovom uljaricom.

Evropska analitička kompanija Strategie Grains u svom izveštaju o tržištu pretpostavlja da će poljoprivrednici u Evropskoj uniji proširiti površinu pod uljanom repicom za oko 7% u sledećoj žetvi. Kako navode, razlog su vrlo visoke cene i vrlo mala ponuda u Evropi i na svetskom tržištu.

Prva predviđanja za 2022. su da će površina pod ovom kulturom u EU porasti s 5,23 na 5,60 miliona hektara.

Što se tiče prerade, ona je u Evropi i Kanadi dosta oskudna. Kanadske uljare izvestile su da se prerada smanjila za 170.000 na 662.000 tona u avgustu u poređenju sa prošlogodišnjih 830.000.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.