NavMenu

Partnerstvom oca i sina do kvalitetnog meda i api komore

Izvor: Agroklub Petak, 08.10.2021. 08:37
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Valentyn Volkov/shutterstock.com)Ilustracija
Kako bi pomogli ljudima koji imaju problem sa alergijom, upalom sinusa, upalom pluća, kao i promenama na plućima koje nastaju posle preležane korone, Dušan Stanojević iz sela Jastrebac, kod Bujanovca i njegov otac Momir napravili su api komoru baš u okviru svog pčelinjaka.

Otkako se u kraju pročulo da imaju ovu komoru mnogi ljudi, koji imaju neki od ovih zdravstvenih problema, dolazili su kod Stanojevića i ove godine u periodu od aprila do avgusta, kada su pčele bile najaktivnije, da boravkom u komori reše ili ublaže svoje zdravstvene tegobe. Oni su svima dozvolili da koriste njene blagodeti i nikome uslugu nisu naplatili.

- U komoru koju smo napravili od drveta ugradili smo šest košnica. Na svakoj od njih smo ostavili otvor iz koga se šire aerosoli, odnosno miris svih pčelinjih proizvoda koji se nalaze u košnici, a koji i te kako jačaju imunitet ljudi i pomažu u lečenju respiratornih problema. Jedan tretman traje pola sata, do 45 minuta, a onda sledi pauza od sat vremena, nakon čega se radi drugi tretman - objašnjava Dušan.

Svakome ko dođe da koristi ovu apiterapiju posebno se obraduje Momir koji obično iskoristi priliku da se sa svima sit ispriča, popije po šoljicu kafe sa medom koga proizvodi u pčelinjaku koji broji skoro 300 košnica.

- Uželim se ljudskog razgovora. U selu nemam sa kim da pričam, jer je prazno. Mladi su odavno otišli u potragu za boljim životom, a svi stari su pomrli - kazuje sa puno sete Momir.


Partnerski odnos

Nije mu teško čak i da posle posla iz Vranja, gde je počeo svoj novi žvot sa porodicom, svakodnevno prevaljuje i po 20 kilometara u jednom pravcu do svog sela. Dušana je u selo prvi put doneo kada je imao nepune dve godine noseći ga u rancu na leđima. Pored oca i Dušan je zavoleo očevo rodno mesto, ali i pčelinjak koji ga je magično privlačio.

- Prvi put sam stao pred košnicu kada sam imao pet godina. Toliko sam bio mali da nisam mogao ni da vidim šta ima u njoj - priča sa osmehom dvadesetdevetogodišnji Dušan, koji već ima 24 godine staža u pčelarstu.

Kada je video koliko je posvećen pčelarstvu otac mu je dao u vlasništvo oko 130 pčelinjih društava i otada njih dvojica funkcionišu kao partneri. Na partnerskom odnosu prave i buduće planove. Kada su se složili da pčelarstvo ne smeju da zasnivaju samo na proizvodnji meda, krenuli su da se bave ubiranjem pčelarskog otrova (apitoksin), matičnog mleča, propolisa, proizvode matice i rojeve.


Med iz ekološki čiste sredine

Gotovo celokupan med koji dobiju iz svojih pčelinjaka njih dvojica plasiraju preko pogona SPOS-a koji se nalazi u Rači Kragujevačkoj. Zadovoljni su i prodajnom cenom koju dobijaju za svoj med koji je vrhunskog kvaliteta.

- Naš med i ne može da bude drugačijeg kvaliteta, jer je proizveden u ekološki čistoj sredini, bogatoj šumom i pašnjacima. Izgradnjom pogona u Rači SPOS je preporodio pčelarstvo u našoj zemlji i omogućio pčelarima da ne brinu za svoju budućnost. Dobili smo i svoje originalno pakovanje i sertifikat koji daje garanciju kupcima da kupuju prirodni med - ističe ovaj mladi pčelar.

Jednu količinu meda Stanojevići prodaju svojim stalnim mušterijama. Neki po med dođu i u Jastrebac. Bajkovita i netaknuta jastrebačka priroda učinila je da neki potomci žitelja ovog sela počnu izgradnju novih kuća na ugašenim ognjištima. Stanojevići tvrde da bi povratnika bilo još dosta, kao i onih koji bi došli da kupe med i borave u njihovoj api komori, kada bi nadležni popravili put tako da ne može prva kiša da ga odnese.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.