NavMenu

Lazarevska lekovita voda neiskorišćeni potencijal

Izvor: Zrenjaninski Nedelja, 12.08.2018. 12:06
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Siegi/shutterstock.com)Ilustracija
Lekovitost "gorke vode" iz Lazareva, kod Zrenjanina, potvrđena je u tridesetim godinama prošlog veka, kada su Lazarevo naseljavali Nemci. Od 1933. godine voda je flaširana i prodavana kao lekovita. Preporučivana je kao blagotvorna u slučajevima raznih katara, stomačnih oboljenja, poremećene funkcije creva, malokrvnosti, kamena u žuči, takozvanih ženskih bolesti… Eksploataciju ovog prirodnog blaga prekinuo je Drugi svetski rat.

U posleratnom periodu, negde polovinom pedesetih, beogradska firma Bezalko zainteresovala se za ovu vodu, ponudila je eksploataciju uz naknadu, ali nije dobila potrebne dozvole. Mnogo godina kasnije mesno rukovodstvo u Lazarevu pokušalo je da ovu priču ponovo oživi, ali su im se na tom putu isprečile mnogobrojne prepreke, a najveća je nedostatak novca. U jednom se, ipak, uspelo, a to je ponovna laboratorijska analiza svojstava mineralne vode iz Lazareva.

– Mineralne vode sa ovakvim hemijskim svojstvima nema u Srbiji, to su pokazale i poslednje analize akreditovane laboratorije. Ostalo je samo da se utvrdi da li su zalihe dovoljne za isplativu eksploataciju vode, a selo za to nema para. Jedno je sigurno, ako je kapacitet kao pre, kada je bio oko 300.000 litara na dan, onda imamo veliku priliku za korišćenje ove vode i za pijenje i za banjsko kupanje – govori Goran Grahovac, sekretar MZ Lazarevo, i ističe da bi za geofizičke pretrage trebalo još oko 700.000 dinara i da selo nema ta sredstva.

Lekovitost vode poslednji je verifikovao stučnjak Vojin Gordanić, geolog i specijalista geohemije sa Instituta za hemiju u Beogradu. On je utvrdio da je voda preporučljiva i za pijenje i kupanje, kao i da ima broma i silicijum-dioksida u znatnoj količini. Po sastavu i svojstvima slična je onima koje se koriste u banjama Karlsbad, od koje je čak i kvalitetnija, i Friedrichshall, od koje je opet manje mineralizovana.

Grozdanić je takođe preporučio da se geofizičkim istraživanjima utvrdi odakle dolazi ova voda i koje su joj zalihe. Za sada, njen jedini izvor je zapušteni bunar u ataru Lazareva, za koji ne znaju ni mnogi žitelji ovog sela.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.