NavMenu

Želite da gradite ekološku montažnu vikendicu? - Ipak se posavetujte sa arhitektom

Izvor: eKapija Četvrtak, 11.04.2024. 13:59
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Unsplash / Avel Chuklanov)Ilustracija
Pandemija koja je uveliko za nama podsetila je sve one koji imaju vikendice koliko su bogati, ali i probudila želju kod onih koji ih nemaju da se odluče za ovu investiciju. Trend kupovine objekata za odmor u 2020. godine porastao je za 50% u odnosu na 2019, a potražnja se nastavila i u naredne dve godine, pa je vrеdnost tržišta vikеndica u Srbiji u 2022. godini iznosila 27 mil EUR. Ona je opala u godini za nama, jer se zainteresovanost vratila na nekadašnji nivo.

Prema konačnim rezultatima Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2022. godine, vikendica i stanova koji se privremeno koriste u vreme sezonskih radova ima ukupno 288.883. Ako govorimo o gradnji, na osnovu podataka Republičkog zavoda za statistiku objavljenih u martu, u januaru ove godine izdato je 1.615 građevinskih dozvola. Ukupno 82,4% dozvola odnosi se na zgrade, a 17,6% na ostale građevine. Ako se posmatraju samo zgrade, 81,4% dozvola izdato je za one stambene.

Sigurno je da se u ovom procentu nalaze i kuće za odmor, odnosno vikendice, ali nisu dostupni konkretni podaci. Ipak, ono što se konkretno vidi u praksi jeste sve aktuelniji trend gradnje montažnih objekata, pa tako i objekata u kojima se boravi povremeno.


Da li je brzina realizacije dovoljno dobar razlog da odaberete montažni objekat?

Jednostavnom pretragom na internetu otvoriće vam se niz modela - od popularnih "A frame" objekata, preko brvnara i stambenih kontejnera, do luksuznih kuća koje su prave egzibicije i veoma su skupe. Gotovo sve su predstavljene iz dva aspekta - brzina realizcije i ekološka gradnja.

Ali, da li je to zaista dovoljno?

Arhitekta Kosta Mijić, jedan od osnivača platforme SuperProstor, kaže za eKapiju da su montažne kuće tema već decenijama, odnosno kako proizvoditi stambeni prostor što efikasnije, industrijski, jer je klasična gradnja na licu mesta dugotrajna i skupa.

(Foto: Aleksandar Parezanović)

- Montažni objekti dostupni na našem tržištu su prethodnih decenija u arhitektonskom smislu bili dosta skromni. U poslednje vreme primetno je da su se pojavile savremenije, arhitektonski ozbiljnije montažne kuće, s tim da to po pravilu prati i rast njihovih cena. One se danas prodaju kao nešto što je brže, efikasnije i povoljnije od klasične gradnje. Brže svakako jeste i to im je glavna prednost u odnosu na klasičnu gradnju - kaže sagovornik i ističe da se postavlja pitanje da li neko stvarno ima preku potrebu da nešto završi za šest meseci, umesto za godinu ili godinu i po dana, ako je to nauštrb prilagodljivosti, kvaliteta i komfora u kasnijoj upotrebi. Odgovor na ovo pitanje je individualan, samo treba imati u vidu sve prednosti i mane pre donošenja odluke.


Šta je zapravo ekološka gradnja?

Osvrćući se na ekološku gradnju, kaže da je reč o temi o kojoj je vrlo popularno pričati i kod nas i u svetu, ali da se ona često svede na svega nekoliko aspekata, pre svega energetsku efikasnost u smislu termičke izolacije. Tema je, kako ističe, dosta kompleksnija:

- Ekološka kuća je pre svega prilagođena svom neposrednom okruženju. Ona koristi prirodne uslove lokacije kao što je izloženost suncu ili skrivanje od njega, pozicija u odnosu na nagib terena ili postojeće zelenilo na lokaciji, vetar itd. Takođe, velik udeo u tome koliko je kuća ekološka ima i korišćenje lokalno dostupnih materijala i tehnika gradnje. Dobro osmišljena kuća tako može biti "ekološka" bez primene skupih tehnoloških rešenja.

Eko kuća je komplikovan i širok pojam, te arhitekta treba da za konkretnu situaciju, lokaciju, potrebe klijenta, način korišćenja prostora, izvore energije i budžet osmisli šta je suštinski održivo - finansijski, ekološki i na svaki drugi način.

Ilustracija (Foto: Unsplash / Adrian Schwarz)Ilustracija


Korišćenje drveta u gradnji

Drvo se kao materijal veoma potencira kada je reč o montažnim vikendicama i eko gradnji. U pitanju je prirodan materijal, tradicionalno uspešno korišćen za gradnju, a uz odgovarajuće upravljanje šumama i ekološki vrlo prihvatljiv.

Naš sagovornik dodaje da je veoma važno odakle je materijal kojim se gradi:

- Pri odabiru materijala za gradnju treba opet imati u vidu lokaciju. U predelima bogatim šumama, drvo je logičan izbor, ali će isto tako negde drugde ekološki prihvatljivije biti korišćenje npr. lokalno dostupnog kamena ili drugih materijala. Ako odabir nekog materijala podrazumeva da se on doprema sa velike daljine, umanjuje se njegova vrednost u ekološkom smislu, i često značajno povećava cena, a održivost je velikim delom u racionalnoj upotrebi resursa, uključujući i novac.


Ilustracija (Foto: Unsplahs / James Kovin)Ilustracija

Razgovarajte sa svojim arhitektom!

Osnovna stvar i ključna poruka, za koju Mijić smatra da je i jedina odgovorna, jeste - razgovarajte sa svojim arhitektom.

- Uvek bih zainteresovanima za gradnju vikendica preporučio da se posavetuju sa arhitektom pre nego što se odluče za izbor načina gradnje, kako biste odabrali pravo rešenje koje će biti dobro i za vas kao vlasnika i za okruženje - zaključuje sagovornik eKapije.

Aleksandra Kekić
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.