NavMenu

Bojan Kozomara, oftalmolog - Društvene mreže su besplatan način da prikažete ono što radite

Izvor: eKapija Četvrtak, 15.12.2022. 10:39
Komentari
Podeli
Bojan Kozomara (Foto: Klinika Svjetlost)Bojan Kozomara
"Ukoliko imate pitanja u vezi sa vašim vidom - tu sam da vam pomognem", piše u opisu Instagram profila dr Bojana Kozomare, specijaliste oftalmologije i direktora banjalučke klinike Svjetlost. I zaista jeste tako, dr Kozomara je svakodnevno prisutan na drušvenim mrežama i spreman da odgovori na svako pitanje svojih pratilaca i potencijalnih pacijenata. Osim Instagrama i ostalih drušvenih i poslovnih mreža, ovaj vredni doktor ima i svoj blog kao i YouTube kanal.

Svestan moći modernih vidova komunikacije i osluškujući potrebe ljudi, shvatio je da se njegove usluge traže širom regiona, pa će uskoro biti prisutan i u jednoj klinici u Beogradu.

Upravo su drušvene mreže i efekat promocije na njima bile teme razgovora sa dr Kozomarom.

eKapija: Društvene mreže menjaju način na koji se praktikuje medicina i unapređuju lečenje. Medicinski blogovi, dostupnost informacija i interakcija uopšteno umnogome olakšavaju rad lekara. Međutim, ako pitate doktora za neki savet, to ne znači da možete virtuelno da se izlečite, u većini slučajeva potrebno je fizičko prisustvo. Gdje je granica?

- U pravu ste. Ali isto tako, važno je istaknuti da je na internetu i dosta netačnih ili polutačnih informacija. Mislim da, bez obzira na sve, pregled lekara "uživo" i dalje ne može da bude zamenjen virtuelnim svetom interneta. Međutim, internet može pomoći u edukaciji pacijenata, koji danas više znaju o svojim zdravstvenim problemima, pa im je i lakše objasniti dijagnozu i terapiju.

eKapija: Jedan ste od retkih doktora u BiH koji je svakodnevno prisutan na drušvenim mrežama, a samim tim i pristupačan potencijalnim pacijentima. Koji su to benefiti koje drušvene mreže donose vašem poslu?

- Moj "izlazak" na društvene mreže je bio potpuno spontan. Radeći svakodnevno sa pacijentima, primetio sam da se mnogi od njih dugo godina leče kod različitih doktora, a da im često nije objašnjeno od čega boluju i zašto moraju koristiti pojedinu terapiju. Društvene mreže su u većini slučajeva besplatan način da pokažete i prikažete ono što radite, ali i da budete lakše dostupni i pomognete. Zadovoljstvo mi je ako sam nekome pomogao i olakšao dalji put lečenja.

(Foto: Pixabay / Webster2703)
eKapija: Znamo da je edukacijski potencijal o medicini na društvenim mrežama ogroman, ali takođe, treba biti jako oprezan u pristupu kako se ne bi povredili etički kodeksi. Da li ste se susretali sa ovim problemom, je li se neko od vaših pacijenata žalio?

- Zasad se niko nije žalio, ali neki od njih su tražili da im se putem društvenih mreža, a bez pregleda, prepiše adekvatna terapija. Kao što možete pretpostaviti, to je jednostavno nemoguće. Mišljenja sam da će se i zakonska regulativa kod nas i u regiji morati da menja i da se koriguje u skladu sa naprednim tehnologijama, pa i društvenim mrežama, jer i danas je jedini zakonski dokument koji dobijate od lekara potpisan i overen nalaz i mišljenje koje dobijate na pregledu "uživo."

eKapija: Prednost društvenih mreža je mogućnost "izlaska iz ordinacije" u virtualnu sferu, mogućnost za sprovođenje istraživanja, osluškivanje potreba pacijenata... Da li smatrate da je u današnje vreme za vašu struku neophodno biti i digitalno prisutan?

- Kao što sam već napomenuo, društvene mreže omogućavaju bržu razmenu informacija, ali i brže povezivanje ljudi. Samim tim, mislim da će budućnost sigurno biti u nekoj vrsti "virtuelne ordinacije", gde ćete mnogo brže, a putem različitih aplikacija koje su danas dostupne, moći da dobijete barem osnovne informacije o stanju vašeg organizma i o koracima koje morate ili koje treba da preduzmete kako biste našli rešenje problema. Kako to u praksi izgleda, najbolje nam je pokazala 2020. godina, godina korone, u kojoj je medicina zapravo i stvarno postala virtuelna.

eKapija: Upravo osluškujući potrebe pacijenata preko drušvenih mreža, uvideli ste da se vaše usluge traže i na područuju Beograda i Srbije. Kakvi su vaši planovi za ovo tržište?

- Već dugi niz godina, u razgovoru sa kolegama iz Beograda i Srbije, razmatrao sam moj angažman i na ovom tržištu. Opet, za sve su "zaslužne" društvene mreže, jer me je u posljednjih nekoliko godina kontaktirao veliki broj pacijenata iz Srbije sa pitanjem da li ću u skorije vreme biti bliži i dostupniji i njima. Trenutni plan je da on početka naredne godine, tačnije za nekoliko nedjelja, počnem da radim u jednoj od specijalnih oftalmoloških bolnica u Beogradu.

eKapija: Da li postoji neka praksa iz EU u ovom domenu koju biste voleli da implementirate kod nas?

- Kao menadžer u zdravstvu sa više od 15 godina iskustva mogu da kažem da ono što nedostaje nama, a što imaju zemlje EU jesu finansijski fondovi putem kojih bi se mnogo lakše nabavljala nova medicinska oprema. Osim toga, mnogo može, a i treba da se uradi na polju medicinskog turizma, posebno na imidžu naših zemalja. Prvenstveno na tome da društvo u celini shvati da su klasični turizam i medicinski turizam dve potpuno različite stvari, a jedina poveznica im je reč "turizam."

Slobodana Šubara
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.