Vučić: Ne umemo sami da kopamo litijum, ali tražiću da 87,1% sirovine bude prerađeno u Srbiji
Kazao je da će korist biti veća ukoliko se u Srbiji prave i finalni proizvodi od litijuma, odnosno baterije za električne automobile, kao i da je njegov zahtev da najmanje 87.1 odsto sirovine mora biti prerađeno u Srbiji.
- Ne dam da se izvozi 100% sirovine, 87,1 (%) mora da bude u Srbiji, mora da bude prerađeno, i tek tada ono što ima najvišu cenu može da ide napolje - kazao je Vučić odgovarajući na pitanja građana.
Dodao je da se već "pregovara sa mnogima" ali da ni sa kim ni predugovori nisu napravljeni, oko izgradnje fabrike katoda, među kojima su firme iz Južne Koreje, Japana i mnoge druge.
Vučić je rekao da su "sve farbike baterija zainteresovane" za ulaganje u Srbiju, a da ima i "više zainteresovanih proizvođača automobila", osim Stelantisa koji već ima svoju fabriku električnih automobila u Kragujevcu.
- Još jednog finalnog proizvođača da dovedemo, koji će koristiti naše baterije, odoše plate u nebesa, budžet Loznice u nebesa, budžet Krupnja u nebesa - kazao je Vučić.
Predsednik Srbije izjavio je i da je želeo da podigne rudnu rentu u državi, koja iznosi pet odsto, ali da to nije "jednostavan proces". Odgovarajući na pitanja građana u Ljuboviji, o rudarenju litijuma, Vučić je rekao da kada je hteo da podigne rudnu rentu, "nema ko iz Rusije mu nije na glavu skočio", a ticalo se srpskih izvora gasa i nafte, koji su sada u vlasništvu ruskog Gasproma.
Vučić je rekao da rudna renta iznosi pet odsto i u mnogim drugim zemljama.
- Nisam ovu rudnu rentu izmislio ja, nego su je izmislili neki mnogo ranije, za metalične i nemetalične je pet odsto rudna renta. Pokušaćemo da podignemo rudnu rentu, ali to neće biti nimalo lak, nimalo jednostavan proces - rekao je Vučić.
------------------------------------------------------------
Govoreći o kompaniji Rio Tinto i drugim kompanija koje se bave rudarstvom, Vučić je rekao da će oni, ako ne budu imali prstojan profit, otići odavde.
Odgovarajući na pitanje - zašto Srbija ne kopa sama litijum, Vučić je rekao da je to zato "što mi ne znamo i nećemo znati jos 50 - 60 godina".
- Mi još mnogo godina nećemo znati da izvučemo litijum iz jadarita, nemamo tu pamet, nemamo te mašine, ne znamo, moramo da dovedemo nekog sa strane - kazao je Vučić.
On je kazao da je Nemačka donela odluku da idu u rudarenje litijuma, jer "hoće da budu prvi u toj petoj industrijskoj revoluciji, da bi mogli da napreduju", a da Srbija ima priliku "da uleti u prvi vagon", kada je reč o "petoj industrijskoj revoluciji".
- Čekamo sve ove studije, da možemo da regujemo. Naši pregovori tek predstoje, da vidimo koliko će država imati koristi u tom projektu, o tome ćemo tek da razgovaramo i pregovaramo - rekao je Vučić.
On je kazao da će o litijumu "najmanje 22 meseca imati de fakto javnu raspravu", kada će Rio Tinto imati prilike da odgovori građanima i institucijama na sva pitanja.
Odgovarajući na pitanja građana Vučić je rekao da, ako se ne postigne dogovor, Rio Tinto "neće lako otići".
- Tužiće našu državu za više milijardi - rekao je Vučić i podsetio da je ta kompanija došla 2001. godine kada su i dobijali sve dozvole.
Tema u žiži: Litijum
09.10.2024. | Industrija
Dekan ETF-a i članovi uprave podneli ostavke zbog projekta Jadar
09.10.2024. | Industrija
08.10.2024. | Industrija
RERI: Rio Tinto želi da potencijalne uticaje na okolinu projekta Jadar prikaže manjim nego što su
08.10.2024. | Industrija
08.10.2024. | Industrija
Glas Amerike: Rio Tinto pokušava da postane treći najveći proizvođač litijuma na svetu
08.10.2024. | Industrija
Naš izbor
Biološki fakultet odbacio odgovornost za zaključke u "Nacrtima studije uticaja" koju je objavio Rio Tinto Industrija, Građevina