NavMenu

Izgradnja gasnog interkonektora pri kraju, naredni korak spajanje sa bugarskom stranom

Izvor: RTS Petak, 06.10.2023. 08:16
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Reinhard Tiburzy/shutterstock.com)Ilustracija
Izgradnjom gasnog interkonektora Niš–Sofija, Srbija dobija treći alternativni pravac snabdevanja gasom. Gasovod, koji najvećim delom finansira Evropska unija, u završnoj je fazi i plan je da bude u funkciji do kraja godine. Brisel insistira na energetskom povezivanju i solidarnosti među zemljama, kao i zajedničkoj kupovini gasa, u čemu učestvuje i naša zemlja.

Srpska deonica gasnog interkonektora duga je 109 kilometara i kapaciteta je 1,8 milijardi kubika gasa godišnje. Kreće od Niša i sa bugarskom trasom se spaja kod Dimitrovgrada. Više od 92% radova na gasovodu je završeno.

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović kaže da imaju plan završetka radova, i da je naredni korak spajanje sa bugarskom stranom.

- Projekat je strateški za Srbiju, za diverzifikaciju izvora snabdevanja gasom. Sa Azerbejdžanom smo u završnoj fazi razgovora za isporuku 300-400 miliona metara kubnih - navodi ministarka.

Gasovod Niš–Sofija je dvosmerni i dalje se spaja sa inerkonektorom koji povezuje Bugarsku i Grčku, pa sve do terminala za tečni gas u luci Aleksandropolis, koji takođe treba da bude završen do kraja godine.

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović kaže da su u međuvremenu razgovarali sa turskim "Botašom" i rešili problem transporta sa gasovoda TAP i TANAP.

- Videli ste da je potpisan i memorandum sa grčkim DEP-om o saradnji, što znači da smo rešili i transportne kapacitete iz Aleksandropolisa - ističe Bajatović.

Povezuju se Mađarska i Slovenija

O gasnom povezivanju dogovorile su se i Mađarska i Slovenija.

Peter Sijarto, ministar spoljnih poslova i trgovine, najavljuje da će u roku od dve godine izgraditi interkonektor koji povezuje gasne sisteme, što će omogućiti godišnji transport od 440 miliona kubnih metara prirodnog gasa u oba smera.

Brisel je gasno povezivanje zemalja članica označio kao energetski prioritet koji će obezbediti nove količine i biti oslonac energetske solidarnosti među zemlja u slučaju poremećaja snabdevanja.

Gde EU kupuje gas

Počela je i zajednička nabavka gasa u kojoj učestvuje i Srbija.

Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da je stvorena platforma za zajedničku kupovinu gasa.

- To je veliki uspeh, ne samo što se toj energetskoj platformi pridružilo 27 država članica Evropske unije već i druge države članice Evropske političke zajednice, poput Norveške, Ukrajine, Moldavije i Srbije - istakla je Fon der Lajenova.

Pre rata u Ukrajini gotovo 40% potreba za gasom Evropska unija pokrivala je uvozom iz Rusije, a danas oko 10%.

Zamenu su delom našli u tečnom gasu, uglavnom iz Amerike i Katara, a glavni snabdevač sada je Norveška, koja povećava i proizvodnju.

- Mi smo i glavni izvoznik gasa u Evropu. Bili bi nezadovoljni da im kažemo – nema više novog gasa, pa se vratite na ruski gas ili potražite negde drugde. Strateški je važno da održavamo ove isporuke dok gas ne izađe iz upotrebe - poručio je norveški ministar klime i životne sredine Espen Bart Ejde.

Zbog sankcija i onesposobljavanja ključnog gasovoda "Severni tok", ruski gas u Evropu sada stiže "Turskim tokom" i kao tečni LNG gas, a u manjim količinama još teče i starim gasovodom kroz Ukrajinu.

I dok Brisel poručuje da se oslobodio ruske gasne zavisnosti, Moskva preusmerava isporuke najvećim svetskim potrošačima – Kini i Indiji.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.