NavMenu

MSP sektor, skriveni šampioni srpskog ekonomskog razvoja - Još značajniji nego u drugim zemljama

Izvor: eKapija Sreda, 01.06.2022. 09:15
Komentari
Podeli
(Foto: NicoElNino/shutterstock.com)
Kao što je već dobro poznato, a i uobičajeno i u drugim zemljama, najveći deo srpske privrede – čak 99,8% čine mala i srednja preduzeća (MSP), koja kreiraju 60% dodate vrednosti, 65% zaposlenosti poslovnog sektora i sa 6,5 milijardi evra izvoza doprinose sa 40% ukupnom robnom izvozu. U brzorastućem izvozu usluga, njihov doprinos je teže izmeriti, ali sa sigurnošću se može reći da je još značajniji, navodi se u analizi Centra za visoke ekonomske studije (CEVES).

Već dugi niz godina, MSP sve snažnije doprinose razvoju privrede širom Srbije i pružaju dragocen doprinos povećanju zaposlenosti uz dostojanstvene uslove rada. Danas zapošljavaju skoro milion ljudi, što je 45% svih zaposlenih u Srbiji. U ovom sektoru zaposlenost bez ugovora o radu pala je na ispod 5%, čime ovaj sektor srpske privrede daje značajan doprinos smanjenju sive ekonomije. Kroz isplaćene dohotke i ostale poreze, MSP direktno i indirektno finansiraju oko 40% aktivnosti države – zaposlene, bolnice, škole, izgradnju puteva i ostale investicije. Sve češće se MSP nameću i kao pioniri i inovatori na tržištu Srbije u oblasti cirkularne ekonomije, zelene transformacije i energetske efikasnosti.
(Foto: Andresr/shutterstock.com)

Posmatrajući kontekst u kojem se razvijaju, može se zaključiti i da su MSP u Srbiji još značajnija nego u drugim zemljama. Dva su osnovna razloga za to:

• Prvi je taj da su MSP spasila i obnovila domaća industrijska znanja i kapacitete -- u meri u kojoj je to bilo moguće. Naime. "domaće znanje" građeno u socijalističkim proizvodnim sistemima počelo je da zaostaje u 80im i da se urušava u 90im, kad su ti sistemi postali i sasvim neodrživi. Tokom narednih 15ak godina, malo šta od velikih sistema u restrukturiranju je uspešno privatizovano. Njihovi su se resursi postepeno osipali i zastarevali, a ti sistemi su danas skoro sasvim nestali. Domaći MSP, odnosno njihovi osnivači, iskoristili su stečena znanja i rasute resurse kao klice razvoja nove domaće privrede. Kapacitet današnjih domaćih MSP izvoznika ušestostručio se za 15 godina, a gotovo skoro isto toliko porastao je i broj MSP koja izvoze više od 100.000 EUR vrednosti.

• MSP dopiru i u veoma izolovane i vrlo nerazvijene krajeve Srbije, i tu upijaju ostatke nezaposlenosti, te daju značajan doprinos i depopulaciji ovih regiona. Za razliku od velikih (stranih) preduzeća, MSP ne zahtevaju ogromne rezervoare radne snage i zemljišta, te su u stanju da dotaknu svaku poru srpskog društva i razvijaju se i u manje razvijenim i naseljenim krajevima Srbije, utičući na smanjenje siromaštva i nejednakosti.
(Foto: CEVES)
Predvodnik rasta

- Najbrže rastuća i najkonkurentnija MSP označili smo kao skrivene šampione, te smo im posvetili posebnu pažnju i detaljno ih analizirali i izučili - navode u CEVES-u. Skriveni šampioni su po definiciji deo MSP sektora – oni su u svetskim razmerama vrlo mali, ali uspevaju da u sve većem obimu plasiraju svoje proizvode na globalnom tržištu, pa i da osvajaju određene tržišne niše.

Skriveni šampioni su "vodeći" po potencijalu da doprinesu održivom razvoju Srbije u narednoj deceniji, u populaciji preduzeća izgrađenih kao novi preduzetnički poduhvat, (tj. nije reč o privatizovanom preduzeću). Razlikujemo tri "pod-populacije" tih preduzeća: (i) onu koja svoju konkurentnost "dokazuju" kroz postojan i značajan nivo i rast izvoza na zapadna, zahtevna tržišta (ne manje od 1 milion EUR godišnje izvoza) ; (ii) onu čiji se potencijal za razvoj zasniva na inovacijama (uglavnom takođe izvoznici a dobitnici istraživačkih fondova); (iii) onu sa značajnim ili pionirskim doprinosom ostvarivanju zelene tranzicije u Srbiji. Fundamentalan uslov je takođe pozitivna poslovna reputacija.

- Identifikovali smo ukupno 275 takvih preduzeća, koja zapošljavaju više od 30.000 ljudi, te izvoze više od 1,1 mlrd EUR, mahom na zahteva inostrana tržišta.

Pored sektora u kojima Srbija ima tradicionalnu konkurentsku prednost, kao što je proizvodnja prehrambenih proizvoda, specijalnih mašina i alata i metalnih proizvoda, srećemo ih i u modernim granama privrede kao što su proizvodnja medicinskih aparata i opreme, električnih i optičkih proizvoda, softverskih i hardverskih IT rešenja.

- Skriveni šampioni i njihov potencijal za rast su razlog zašto se okupljamo u Kragujevcu u sredu 1. juna na MSP Srbija 2030: "MSP 100" EKSPO. Na događaju ćemo okupiti lidere vodećih šampiona i ukazati na njihova dostignuća u Srbiji, te pokrenuti akciju za jačanje okruženja koje podržava njihov razvoj. Kroz izložbu ćemo ilustrativno prikazati razvojni potencijal domaće MSP privrede - kažu iz CEVES-a, koji je organizator konferencije.

Dodaju da je činjenica da bi ovakvih preduzeća moglo biti dosta više, a da se istovremeno nedovoljno "koristi" prisustvo ali i razumevanje za one koji su već tu. Susreću se sa puno prepreka i izazova jer često nemaju kapacitete da samostalno premoste razvojne izazove. Razlozi su najčešće nedostatak kapaciteta u najširem smislu –radna snaga, znanje, veštine (pogotovo menadžerske), pristup finansijama i tržištu. Kroz efikasno organizovanje neki od ovih problema mogu da se prevaziđu.

Zajedno do (ispunjenja) inicijativa i razvoja

(Foto: CEVES)

Iz CEVES-a ističu da je jedan od ključnih zaključaka gotovo svih skrivenih šampiona da srazmera pažnje koja ova preduzeća dobijaju od države i koliki je njihov značaj za ekonomski razvoj, nije adekvatna:
- Strategija o MSP još uvek nije izrađena i kasni dve godine. Neophodno je definisati značajno veću finansijsku i nefinansijsku podršku za razvoj malih i srednjih kompanija. Načini podrške biće centralna tema diskusije u Kragujevcu i to pre svega prepreke vezane za finansiranje, obučavanje i privlačenje kadrova i međusobna saradnja na podizanju tehnoloških performansi i ozelenjivanju. Želimo da Skriveni šampioni ne budu toliko više skriveni i da mogu da nastave da rade, razvijaju se i rastu ali i da inspirišu i pomognu mnogima koji tek kreću tim putem, da nas 2030. godine sačeka 500 Skrivenih šampiona na MSP500 Expo.

Napominju da je većina skrivenih šampiona saradnju istakla kao jednu od ključnih inicijativa za njihov ubrzani razvoj. Jedna od ideja je udruživanje različitih sektora u različite vrste platformi koje se mogu nazvati inovacioni klasteri. Na primer klasteri koji spajaju IT tehnologije u širem smislu i poljoprivredu ili medicinu, programiranje igara i virtuelnu realnost, različita preduzeća koja čine industriju 4.0, proizvođače koji zajedno proizvode pametan nameštaj i slično. Veća dodata vrednost kroz produžavanje lanaca vrednosti omogućava višu produktivnost i bolju zaradu, što je neophodan preduslov rasta.

- Udruživanjem preduzeća mogu da postanu produktivnija, da dobiju lakši pristup znanjima i inovacijama, finansijama, tržištima, da budu otpornija na krize i dobijaju bolju pozornicu za promovisanje svojih inicijativa, ideja i interesa. Sa druge strane, što je više dinamičnih i produktivnih preduzeća, jača je i privreda. Na kraju, država može biti samo onoliko jaka i sposobna koliko je jaka i sposobna njena priveda.

Ocenjuju da bi napore trebalo koncentrisati u one sektore koji su već pokazali da imaju jasne konkurentske prednosti i dovoljan broj etabliranih lidera. Na primer, u slučaju Srbije to bi mogli biti klaster proizvođača prehrambenih proizvoda više dodate vrednosti, klaster visokotehnolokih (IT) rešenja u poljoprivedi, napredne tehnologije u medicini, klaster koji bi činio industriju 4.0 (koji bi povezao sektore mašina i opreme, gume i plastike, IT, optke...), klaster proizvođača pametnog nameštaja i energetski efikasnih rešenja za opremanje objekata, ili klaster kreativne modne industrije, klaster gejming industrije i virtuelne realnosti. Većinu ovih sektora je i Strategija pametne specijalizacije prepoznala kao prioritetne.

- Dakle, kao i u životu, "lakše je zajedno", odnosno, moglo bi se reći da je udruživanje korisno svima, i "malim" i "velikim" MSP. Ideja nam je da promovišemo kolektivni identitet i snagu domaće MSP privrede i pokažemo joj "šta može da uradi" ako se povezuje, koristi prilike iz stranih i domaćih fondova i prati svetske privredne trendove. Takođe, želja nam je da na važnost podrške za MSP kontinuirano podsećamo i državu ali i društvo, i potpomažemo inicijative da se iskorene loše institucionalne prakse i neodgovarajuća zakonska regulativa - zaklučuje se u analizi CEVES-a.


*****
Pod okriljem nemačkog GIZa i švajcarskog SDCa, a u kontekstu ostvarivanja Agende 2030 Ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih Nacija, CEVES već nešto više od dve godine u okviru projekat Održivi razvoj za sve, vodi i podstiče dijalog sa i među ključnim preduzećima u Srbiji o potrebama njihovog razvoja i razvoja srpske privrede. Kroz ove dijaloge nastojimo da identifikujemo i potpomognemo pokretanje inicijativa koje će da doprinesu ostvarivanju ove vizije do 2030 godine a koji bi se najlakše mogli sumirati kroz želju da se dostojanstven život obezbedi svim stanovnicima.
Kao "veliko finale" u MIND parku u Kragujevcu pružamo priliku skrivenim šampionima, etabliranim i uspešnim domaćim MSP, da predstave sebe i svoje uspehe, međusobno se bolje upoznaju i pomognu nam da oblikujemo inicijative na kojima ćemo u budućnosti raditi. Dakle, u sklopu svih ovih aktivnosti želimo da ukažemo na značaj MSP preduzeća u Srbiji, da promovišemo zajedničku snagu i potenciramo da preduzeća koja čine najzdravije tkivo našeg razvoja treba da se umrežavaju i sarađuju i da bi trebalo da se njihov glas dalje čuje.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.