NavMenu

Konferencija "Dani dobroga vjetra" 2. i 3. juna u Dubrovniku

Izvor: eKapija Utorak, 31.05.2022. 10:05
Komentari
Podeli
(Foto: OIE Hrvatska)
Više od 250 učesnika iz Hrvatske, zemalja regiona i Evrope dolazi u Dubrovnik na konferenciju "Dani dobroga vjetra", koja se održava od 2. do 3. juna u organizaciji Obnovljivih izvora energije Hrvatske, saopštilo je to udruženje.

Na konferenciji na kojoj "vetar stvara sinergiju", goste u prezentacijama i na panelima očekuju najnovije informacije iz sektora OIE i razvoja vetroenergije, kao i networking, navodi se u saopštenju.


PRVI DAN KONFERENCIJE

Konferenciju će u otvoriti Maja Pokrovac, direktorka OIE Hrvatske. Pozdrave će okupljenima, prvi put gostujući na konferenciji, uputiti i Giles Dickson, direktor WindEurope, a pozdravnim govorima obratiće se i gradonačelnik Dubrovnika Mate Franković, župan Dubrovačko-neretvanske županije Nikola Dobroslavić i državni sekretar Ministarstva privrede i održivog razvoja Hrvatske Ivo Milatić.

RES Simplify - kako pojednostaviti i ubrzati izdavanje dozvola za projekte energije vetra - prezentacija

Prva prezentaija u programu biće RES Simplify - kako pojednostaviti i ubrzati izdavanje dozvola za projekte energije vetra, a održaće je Giles Dickson, direktor WindEurope. Vetar proizvodi čistu, lokalnu i pristupačnu električnu energiju i stoga ima ključnu ulogu u postizanju energetske bezbednosti. Dugotrajne procedure izdavanja dozvola za nove projekte u Hrvatskoj i širom Europe usporavaju energetsku tranziciju. To treba popraviti ako želimo da postignemo svoje ciljeve klimatske i energetske bezbednosti. O tome govori najnovija politika EU-a kroz RES Simplify i preporuke za razvoj novih projekata vetroelektrana.

Razvoj offshore vetroelektrana u Mediteranu - prezentacija

Potom će uslediti prezentacija koju priprema Ivan Komušanac, savetnik za elektrifikaciju iz WindEurope, a naslov je Razvoj offshore vetroelektrana u Mediteranu. Offshore obnovljivi izvori energije već značajno doprinose dekarbnonizaciji u Severnom i Baltičkom moru. Međutim kako bi EU postigla svoje ciljeve o izgradnji vetroelektrana na moru, potrebno je da se one počnu da se grade u većem broju u južnim delovima EU. Prva offshore vetroelektrana u Sredozemnom moru je puštena u pogon ove godine u Italiji. Ova prezentacija će pokazati kako ostale zemlje napreduju u razvoju zakonodavnog okvira i šta možemo očekivati u srednjem i dugoročnom roku za vetroelektrane na moru u EU.

Uslovi za ubrzavanje energetske tranzicije - panel

Nakon dve uvodne prezentacije sledi panel Uslovi za ubrzavanje energetske tranzicije Ovo je ključno vreme za energiju vetra u Europi. Za energetsku bezbednost Evropi je potrebno više obnovljivih izvora što je pre moguće. Više nego ikada prije energetsko pitanje je pitanje bezbednosti i potrebno je uraditi sve kako bi se stvorili uslovi za postizanje ubrzane energetske tranzicije. Puno je posla pred nama, a u tome važnu i odgovornu ulogu imaju svi uključeni u proces donošenja odluka, ali i njihovog sprovođenja od evropske do nacionalnih i lokalnih razina. Panel će moderirati Maja Pokrovac, a na njemu učestvuju:

Giles Dickson, direktor WindEurope

Ivo Milatić, državni sekretar za energetiku, Ministarstvo privrede i održivog razvoja Hrvatske

Gregorz Zielinski, Head of Energy Europe, EBRD

Danijela Isailović, direktorka, OIE Srbija

Darko Belić, član Uprave, HOPS

(Foto: OIE Hrvatska)

DRUGI DAN KONFERENCIJE

Vetar za održivost - prezentacija

Program drugog dana konferencije počinje prezentacijom Vetar za održivost koju priprema Hein Prinsen, Senior Consultant Nature-inclusive Energy Transition, Bureau Waardenburg. Planirano povećanje energije vetra u Evropi veliki je izazov za potrebno ubrzanje donošenja odluka u postupcima izdavanja dozvola za zaštitu životne sredine za vetroelektrane i zahteva inovativna rešenja za ekološki odgovornu energetsku tranziciju. Istovremeno, jasno je da sebi ne možemo jednostavno riuštiti da potrošimo još jednu deceniju na istraživanje mogućih uticaja energije vetra na životinjske populacije i razvoj mera za ublažavanje jer klimatske promene već sada već utiču na mnoge od njih. Ova je prezentacija uvod u panel na kojem će se raspravljati o zaštiti životne sredine.

Zaštita životne sredine uz dalji razvoj vetroelektrana - panel

Korišćenje OIE značajno doprinosi javnim politikama za dostizanje EU klimatskih ciljeva i dodatne dekarbonizacije energetskog sistema do 2050. godine. U isto vreme jasna je potreba zaštitite, očuvanja i poboljšanja stanja ekosistema i bioraznolikosti kao prirodnog mehanizma zaštite. EU ističe da su oba ova cilja jednako važna. Značaj pametnog planiranja prostora pre izgradnje vetroelektrana tako da se odabirom lokacije, dizajnom i tehničkim rešenjima poštuju visoki standardi zaštite životne sredine je ključan. Svi učesnici u tom procesu planiranja i sprovođenja imaju važnu ulogu i odgovornost. Panel Zaštita životne sredine uz dalji razvoj vetroelektrana moderiraće Mirna Mazija, direktorka Supernatural, a njemu učestvuju:

Hein Prinsen, Senior Consultant Nature-inclusive Energy Transition, Bureau Waardenburg

Dalibor Hatić, direktor OIKON instituta za primenjenu ekologiju

Aljoša Duplić, direktor Zavoda za zaštitu životne sredine i prirode, Ministarstvo privrede i održivog razvoja Hrvatske

Aranud Bellanger, direktor, Statkraft Francuska i Hrvatska

Ivan Strunje, Business Development Manager, NEOEN

Potencijal integracije vetroenergije u energetski sistem - prezentacija

Za integraciju proizvedene energije važan je prostor za fleksibilnost odnosno izgradnju pametnih energetskih sistema. Njima se mogu povezati elektroenergetska, toplovodna, gasovodna mreža, kao i sistem vodovoda i odvodnjavanja, poljoprivrede, transporta i svih drugih sistema kojima je potrebna energija. Preduslov za to su digitalizacija i napredno upravljanje, a brojni primeri pokazuju da se time ostvaruju značajne komparativne prednosti, smanjuje potreba za uvozom energije i otvara mogućnost za brzu dekarbonizaciju i fleksibilizaciju sistema. Prezentaciju Potencijali integracije vetroenergije u energetski sustav održaće dr. sc. Goran Krajačić, vanredni profesor na Fakultetu mašinogradnje i brodogradnje Univerziteta u Zagrebu. To je ujedno i uvod u sledeću panel raspravu.

Razvoj prenosne mreže i regulativa za pristup mreži - panel

Kako bi se postigla potrebna energetska bezbednost postavljeni su novi, veći i ambiciozniji ciljevi za OIE. Ali pred nama je i izazov kako sve te nove projekte priključiti na elektroenergetski sistem. Jasno je da postojeće kapacitete prenosne i distribucijske mreže treba povećati. To zahteva značajna financsjska ulaganja i definisanje načina finansiranja iz više različitih izvora. Ulaganje u elektroenergetski sistem treba da bude delotvorno i uravnoteženo tako da omogućava ravnomeran regionalni razvoj i osigurava priključivanje novih projekata. Pri planiranju izgradnje moramo voditi računa i o prekograničnim kapacitetima i trebalo bi ići u smeru definisanja saradnje sa susednim zemljama. Panel Razvoj prenosne mreže i regulativa za pristup mreži moderiraće Ivo Dubravčić menadžer za Hrvatsku, Hive Energy, a na panelu će učestvovati: Igor Šumonja, rukovodilac službe za pristup mreži, HOPS

Ivo Milatić, državni sekretar, energetika, Ministarstvo privrede i održivog razvoja Hrvatske

dr. sc. Goran Slipac, dipl.ing. pomoćnik direktora, HEP ODS

Ante Merčep, direktor, Croatian Green Energy Nakon panela sledi prezentacija na kojoj će Ivan Komušanac, savetnik za elektrifikaciju iz WindEurope, predstaviti najnoviji evropski plan:

REPowerEU i utecaj elektrifikacije na energetsku nezavisnost - prezentacija

Cilj REPowerEU plana je smanjiti zavisnost od uvoza ruskog gasa i kao krajnji cilj pomoći ubrzanju izgradnje vetroelektrana kako bi se osigurala energetska nezavisnost. Stoga je na Hrvatskoj da značajno ubrza procese dobijanja dozvola i poveća kvote za aukcije u premijskom modelu. Osim brojnih mera za smanjenje potrošnje gasa i diversifikacije nabavke gasa, #repowereu stavlja naglasak na elektrifikaciju Evrope. Od Hrvatske se, kao i od ostalih zemalja, očekuje da značajno ubrza broj podizača toplote u domaćinstvima i da elektrifikuje što više sektora. Plan je da se to postigne kroz elektrifikaciju u domaćinstvima i u energetski intenzivnim industrijama. Veći ciljevi elektrifikacije planiraju da se pkriju dodatnim proizvodnim kapacitetima vetroelektrana i solarnih elektrana.


Novi kapaciteti OIE i pružanje pomoćnih usluga - panel

Prednosti energetske tranzicije ka većem udelu OIE u proizvodnji i potrošnji su brojne. Međutim, njihov povećan udeo u elektroenergetskom sistemu nosi brojne izazove za planiranje, stabilnost mreže i sigurnost snabdevanja. Odgovor na ove izazove leži u povećanju fleksibilnosti svih učesnika u sistemu, kako operatora mreže, tako i korisnika uz pomoć naprednih tehnologija, digitalizacije sistema, kombinovanjem izvora energije, agregiranja i strateškog upravljanja potrošnjom. Ubrzani razvoj tržišta električne energije iz obnovljivih izvora dobio je odgovor u vidu razvoja podupirućih delatnosti i razvoja tržišta pomoćnih usluga koji povećavaju efikasnost integracije OIE i njihovu iskoristivost, i smanjuju negativne uticaje na stabilnost sistema. Dodatno, omogućavaju i ostalim korisnicima mreže aktivnu ulogu u funkcionisanju sistema. Panel Novi kapaciteti OIE i pružanje pomoćnih usluga moderiraće Marijana Baričević, direktorka WPD Windmanager Croatia, a na njemu učestvuju:

mr. sc. Danko Blažević, direktor Sektora za vođenje EES-a, HOPS

Marko Lasić, direktor, KOER

Tomislav Ćurković, direktor, ENCRO

prof. dr. sc. Igor Kuzle, šef laboratorija za napredne mreže, FER

dr. sc. Marko Vukobratović, izvršni član uprave, Base58

Marko Janković, direktor Direkcije za tržište električne energije, Elektromreža Srbije

O financijskom modelu koji se u Evropi već godinama primenjuje, a sve su jasnije naznake da ulazi u primenu i u Hrvatskoj i susednim zemljama, prezentaciju će održati Mislav Slade-Šilović, šef usluga poslovnog savetovanja u energetici, PwC JI Europa:

Corporate Power Purchase Agreement - prezentacija

S obzirom na aktuelnosti na globalnoj i evropskoj energetskoj sceni, rast cena električne energije i volatilnost na tržištima stavljaju veliki pritisak na poslovanje kompanija kod kojih električna energija ima značajniji udeo u strukturi ukupnih troškova. Osim generalnog trenda, upravo su to ključni razlozi da se u Hrvatskoj i ostatku regiona ozbiljno počela da "zagreva" tema oko "Corporate Power Purchase Agreementa". Koje su ključne karakteristike cPPA, kako model funkcioniše u praksi, koje koristi donosi kompanijama iz perspektive upravljanja troškovima i "value propositiona" prema krajnjem korisniku?

Koji su aktuelni finansijski i poslovni modeli za projekate vetroelektrana i koga sve uključuju tokom razvijanja, gradnje i evaluacije, čućemo na panelu:

Finansijski i poslovni modeli - panel

Uz pravnu sigurnost i pojednostavljivanje administrativnih procesa, održiva finansijska konstrukcija ključna je za realizaciju projekata vetroenergije. Finansijske institucije koje kreditiraju projekte imaju važnu i odgovornu ulogu u energetskoj tranziciji. Za veći angažman kapitala i sigurnost njegovog povrata važna je stalna komunikacija OIE i finansijskog sektora, ključan je njihov dijalog i partnerski odnos. Ali, savremeni finansijski i poslovni modeli uključuju sve više učesnika i svaki od njih svojim aktivnostima može doprineti realizaciji novih projekata vetroelektrana, a time i snažnijoj i bržoj energetskoj tranziciji. Panel Finansijski i poslovni modeli moderiraće Suzana Tunteva, direktorka FD Faktor Trust, a učesnici su:

László Horváth, šef Sektora obnovljivih izvora energije, HROTE

Ante Krečak, šef projektnog finansiranja, Erste banka

Victoria Zinćuk, direktorka, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) Hrvatska

Anton Kovačev, šef kancelarije EIB grupe u Zagrebu

Igor Radojković, direktor sektora za nabavku i upravljanje nekretninama, Hrvatski Telekom

Tanja Prpić, direktorka prodaje, Euro posredovanje


Registracija uz preuzimanje akreditacija počinje u četvrtak, 2. juna, od 14.30, a zvanično otvarenje konferencije zakazano je za 16.30. Detaljniji raspored i program možete pronaći OVDE.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.