NavMenu

Brnabić: Stavljena tačka na Rio Tinto u Srbiji, ukinuta uredba Vlade o prostornom planu projekta Jadar

Izvor: RTS / Tanjug Četvrtak, 20.01.2022. 18:32
Komentari
Podeli
(Foto: Shutterstock/Vladeta Milojevic)
Na današnjoj sednici Vlade ukinuta je uredba Vlade o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit, kao i sve dozvole i uredbe u vezi sa kompanijom Rio Tinto, izjavila je premijerka Ana Brnabić.

- Na upravo završenoj sednici ukinuta je uredba Vlade o prostornom planu područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit od 13. februara 2020. godine i više ne postoji. Samim tim poništeni su svi upravni akti vezani za Rio Tinto, sve dozvole, rešenja, dozvole. Ugovore nismo imali - naglasila je Brnabićeva.

Premijerka je pozvala ekološke organizacije da preuzmu dokumente i analiziraju ih.

- Nudim da moj tim iz kabineta pomogne u analizi ako pomoć bude bila potrebna - istakla je Brnabićeva.

Prema njenim rečima, na sednici je ukinuta odluka Radne grupe za implementaciju projekta Jadar.

- Ispunili smo sve zahteve ekoloških protesta i stavili tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ovim je sve završeno, gotovo je i svi zahtevi su ispunjeni - navela je premijerka.

Podsetila je da je Rio Sava Exploration, ćerka kompanija Rio Tinta u Srbiji, u našoj zemlji od 2004. godine kada je, kaže, dobila prvo rešenje kojim se dozvoljavaju istražne radnje u Srbiji.

- Krenuli su u istraživanje, 2006. je izmenjen Zakon o rudarstvu kojim je uvedeno načelo kontinuiteta, koji govori da onaj koji istražuje ima pravo da eksploatiše, 2012. dobili su rešenje o izvođenju bušotina velikog prečnika i evo nas danas - navela je Brnabićeva.

Dodala je da Rio Tinto nije pružio dovoljno informacija.


Rio Tinto: Izuzetno smo zabrinuti

Kompanija Rio Tinto je sinoć saopštila da je "izuzetno zabrinuta zbog izjave premijerke Republike Srbije Ane Brnabić da je ukinut prostorni plan za Projekat Jadar, kao i da se poništavaju svi upravni akti u vezi sa projektom".

- Tokom našeg rada na Projektu Jadar, uvek smo poštovali zakone Republike Srbije - naveli su, i dodali: - Rio Tinto razmatra pravne osnove za donošenje ove odluke i implikacije koje ona može imati na naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji.

Još pre nego se "gradu i svetu" obratila predsednica formalno vodeće institucije izvršne vlasti u Srbiji, Ana Brnabić, kompanija Rio Tinto je saopštila da je zabrinuta zbog nedavnih izjava predstavnika Vlade o potencijalnom povlačenju prostornog plana za projekat Jadar.

Odgovarajući na pitanje RTS-a povodom tog saopštenja kompanije Rio Tinto, Brnabićeva je rekla da bi "volela da su takvu zabrinutost pokazali ranije" i da su bili otvoreniji za komunikaciju i prema medijima i prema narodu.

- Da su stalno razgovarali sa njima šta je projekat, kakav je benefit, da su odgovarali na pitanja zbog kojih su ti ljudi i izašli na ulice. Nažalost, to nisu uradili i to mogu da kažem čista obraza, nekoliko puta sam rekla u razgovoru sa njima da to moraju da urade i poprave, ali to se nije desilo - istakla je predsednica Vlade.

Naglasila je da se "mi Rio Tinta ne plašimo" i dodala da ne bi "ulazila u to" da li će Rio Tinto tužiti Srbiju ili ne.

Odgovarajući na pitanje da li je današnja odluka politička ili iznuđena, premijerka je rekla da tu odluku ne vidi kao iznuđenu.


Rio Tinto: Izuzetno smo zabrinuti zbog izjave premijerke

Kompanija Rio Tinto saopštila je da je izuzetno zabrinuta zbog izjave premijerke Republike Srbije Ane Brnabić da je ukinut prostorni plan za Projekat Jadar, kao i da se poništavaju svi upravni akti u vezi sa projektom.

- Tokom našeg rada na Projektu Jadar, uvek smo poštovali zakone Republike Srbije - saopštava Rio Tinto.

Kompanija dodaje da "razmatra pravne osnove za donošenje ove odluke i implikacije koje ona može imati na naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji".


Reuters: Akcije Rio Tinta pale 4,1% nakon odluke Vlade Srbije

Akcije kompanije Rio Tinto pale su nakon odluke Vlade Srbije da zbog zabrinutosti građana za životnu sredinu ukine dozvole i odluke koje se odnose na istraživanje i otvaranje rudnika litijuma u Srbiji.

Akcije Rio Tinta su zaključene u padu od 4,1%, pri čemu su tokom trgovanja na australijskoj berzi tonule u nekim momentima čak za 5,1%. To je najgori dnevni pad akcija ove kompanije od avgusta 2021. Referentni indeks australijske berze završio trgovački dan u minusu od 2,3%, navodi Reuters, preosi Tanjug.

Odluka Srbije, po oceni agencije, dolazi u vreme kada se približavaju opšti izbori u aprilu i u trenutku pogoršanih odnosa između Beograda i Kanbere nakon deportacije teniske zvezde Novaka Đokovića iz Australije zbog korona propisa.

Prema Reuters-u, ova odluka je velika prepreka za anglo-australijsku kompaniju koja se nadala da će joj taj projekat pomoći da postane jedan od 10 najvećih svetskih proizvođača i najveći evropski dobavljač litijuma, ključnog metala za proizvodnju baterija za električna vozila.

Rudnik u Srbiji je bio jedini litijumski projekat Rio Tinta, a kompanija je pre mesec dana najavila kupovinu joj jedne litijumske lokacije za 825 mil USD, u nastojanju da ojača svoj biznis sa materijalima za baterije.

Australijska vlada je izrazila žaljenje zbog oduzimanju dozvole ovoj kompaniji.

U punom kapacitetu, rudnik Jadar je prema planovima trebalo da proizvodi godišnje 58.000 tona prerađenog litijum karbonata za baterije, čime bi postao najveći evropski rudnik litijuma po obimu proizvodnje, dodaje britanska agencija.

Stručnjaci kažu da se procenjivalo da će svetski manjak litijuma trajati najmanje tri godine, a sa otkazivanjem projekta Jadar deficit će sada potrajati nekoliko godina.

Snažna globalna potražnja za ovim metalom, koja daleko nadmašuje rast ponude, pogurala je cene litijuma na rekordni nivo u poslednjih nekoliko godina.

Fjučersi litijuma američke kompanije CME, odnosno ugovori o kupovini za isporuku u određenom narednom periodu po dogovorenoj ceni, skočili su u četvrtak za 171% na rekordnih 38 USD po kilogramu, prema podacima Refinitiva.

U Kini, cene litijum hidroksid monohidrata za gotovinko plaćanje kreću se oko rekordnih 262.500 juana (41.387 USD) po toni, što je za preko 400% više nego godinu dana ranije.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.