NavMenu

Otvorena laboratorija za analizu zemljišta u Užicu za četiri okruga

Izvor: Agroklub Petak, 26.11.2021. 11:28
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: eKapija / Aleksandra Kekić)Ilustracija
Da bi se svi postavljni ciljeve očuvanja plodnosti zemljišta ispunili,neophodno je imati laboratoriju koja će tačno odrediti šta zemljištu nedostaje i šta je u višku, kaže direktor Poljoprivredno stručne službe Užice Ljubodrag Pantelić.

- Retka su idealna zemljišta za poljoprivrednu proizvodnju, u većini slučajeva zemljišta su siromašna u određenim hranljivim materijama pa ih treba nadomestiti. Iz tih razloga je naša služba opremljena laboratorijom koja može veliki broj tih zahteva da ispuni - kaže Pantelić.

Laboratorija PSSS Užice postoji već duži niz godina, ali u poslednje dve godine je učinjen napor za njeno opremanje i osposobljavanje za usklađivanje sa zahtevima međunarodnog standarda ISO /IEC 17025:2017 u cilju izvršenja takvih zadataka.

- Ministarstvo poljoprivrede šumarstava i vodoprivrede svojim rešenjem nam je odobrilo da možemo radimo ispitivanje osnovnih parametara kontrole plodnosti obradivog poljoprivrednog zemljišta. Ako proizvođač izvrši analizu zemljišta u akreditovanoj laboratoriji i postupa po preporuci iz rezultata analize veliki je garant da će uspeti u svojoj proizvodnji - dodaje Pantelić.

On podseća da je redovna analiza zemljišta značajna ne samo za voćarsku, već i za ratarsku i povrtarsku proizvodnju.

- Gajene kulture adekvatno obezbeđene hranivima bolje podnose stresne uslove, otpornije su na bolesti i štetočine, a bolje podnose mraz i sušu nego one koje nisu. Adekvatno ishranjene biljke lakše se regenerišu nakon povreda, košenja, mraza ili napada bolesti i štetočina - kaže sagovornik Agrokluba i dodaje da pravovremenom primenom preporučene vrste i količine hraniva omogućiće se biljci kontinuiran rast i razvoj, time će proizvođač smanjiti troškove repromaterijala i postići bolje finansijske rezultate za svoje poljoprivredno gazdinstvo.

Zakonska obaveza proizvođača je da se najmanje jednom u četiri godine radi hemijska analiza zemljišta, tako da može da konkuriše za subvencije na lokalnom i nacionalnom nivou.

Akreditovana laboratorija radi osam vrsta analiza zemljišta: pH u H2O i pH u КCl; sadržaj kalcijuma; sadržaj humusa; sadržaj azota; sadržaj fosfora; sadržaj kalijuma i sadržaj vlage u zemljištu.

- Za tačnost analize zemljišta od velikog značaja je vreme i način uzimanja uzoraka na terenu. Savetodavci naše službe redovno edukuju proizvođače na koji način i u koje vreme se može pravilno uzorkovati zemljišta za hemijsku analizu. Po urađenoj analizi radi se obrada podataka na osnovu koje se sačinjava preporuka i predlažu količine oplemenjivača poljoprivrednog zemljišta, upotreba organskih materija i mineralnih materija, količine i vreme primena - kaže Pantelić.

Nebojša Brzaković iz grupa za laboratorijska istraživanja objašnjava postupak ispitivanja zemljišta.

- Kada se uzme uzorak zemljišta predaje se u prijemnu kancelariju i ispunjava zahtev. Zatim taj uzorak ide na sušenje u prostoriju za sušenje, a nakon toga u drugu prostoriju gde se radi mlevenje. Kada se završi sušenje i mlevenje taj uzorak ide u prostor za analizu, a 200 g se uzima kao uzorak za arhiviranje - objasnio je Brzaković i dodao da uzorak zemljišta mogu da donesu i fizički i pravna lice, ali i da iz PSSS Užice izlaze na teren.


On preporučuje da se ispitivanje zemljišta radi u akreditovanim laboratorijama, prvensteno zbog tačnosti ispitivanja, a na proizvođačima je izbor gde će to da uradi.

Rukovodilac kvaliteta, grupa za laboratorijsko ispitivanje PSSS Užice Ana Đoković podsetila da je zemljište neobnovljiv resur i neprocenjivo prirodno blago.

- Zato je od velikog značaja da svako od nas učini sve što može da ga ne uništava i ne degradira. Zemljište predstavlja jedan od najvažnijih resursa u proizvodnji hrane, ali se na našim prostorima samo delimično pravilno iskorišćava, a najvećim delom zastupljeno je stihijski nepravilno đubrenje bez ikakvih analiza takozvano iskustveno đubrenje - kaže Đokovićeva i dodaje da takvim načinom korišćenja đubriva ne samo da se postižu loši rezultati u poljoprivrednoj proizvodnji već je zemljište podložno degradiranju i zagađenju:

- To dovodi do smanjenja sposobnosi zemljišta da izvrši svoju ulogu kao sredina za gajenje biljaka, kao regulator vodnog režima i kao filter značajan za očuvanje životne sredine. Manji prinosi u proizvodnji daju manje finansijske rezultate čime finansijska moć pojedinca i društva slabi.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.