NavMenu

Miloš Milovanović, Things Solver - Pravilno definisana analitika otključava puni potencijal baze podataka u elektronskom bankarstvu

Izvor: eKapija Četvrtak, 25.11.2021. 17:03
Komentari
Podeli
(Foto: DSC21 / HRISTO SKACEV)
Stanje u savremenom bankarstvu danas karakteriše potreba za obradom velikih baza podataka i angažovanje veštačke inteligencije kako bi se na vreme predvideli finansijski rizici u poslovnom okruženju koje se veoma brzo menja.

O ovoj temi govorio je Miloš Milovanović iz kompanije Things Solver na drugom danu konferencije Data Science Europe 2021, koja se održala u Beogradu.

Milovanović je tokom svog izlaganja napomenuo kako je ove godine Things Solver zvanično postao deo ASEE grupe i da sada zajedno rade na projektima iz oblasti obrade podataka i veštačke inteligencije.

- Naša misija je da podržimo kompanije sa podacima. Kao što znate, ASEE je već dugo prisutan u sektoru elektronskog bankarstva, a mi pokušavamo da iskoristimo znanje grupe u ovoj oblasti i naše iskustvo u upravljanju podacima - rekao je Milovanović, dodajući da je njihova zajednička vizija izrada proizvoda za podršku koji će korisnicima dostavljati vredne podatke.

Upravo u tom segmentu izneti su podaci nedavnih istraživanja o benefitima koje mašinsko učenje donosi poslovanju banaka. Istaknuto je da se primenom novih tehnologija u obradi podata broj korisnika koji otkazuju pojedine bankarske usluge smanjio za 15%, prihod povećao za 8%, a 3 puta povećala verovatnoća za kupovinom nekog od bankraskih proizvoda.

Iako su benefiti očigledni, Milovanović je podvukao da danas postoje mnogi problemi u bankarskom sektoru kada je u pitanju upravljanje podacima. Najpre, banke imaju glomazan, nasleđeni sistem sa kompleksnim podacima koji ponekad nemaju nikakve koristi. Drugo, struktura podataka je neadekvatna za primenu novih tehnologija. Uz ove nabrojane strukturalne probleme postoji i nedostatak talenata, nedefinisani prioriteti, kao i nedostatak volje za promenom, što sve zajedno čini da ova oblast zahteva vrlo kompleksno znanje za implementaciju savremene tehnologije obrade podataka.

Govoreći o rešenjima koje su Milovanović i njegovi saradnici definisali u kompaniji Things Solver, on je istakao kako je za uspešnu iskorišćenost potencijala koje u sebi sadrže podaci važno definisati poseban pristup koji najpre mora da omogući korisnost podataka i njihovu merljivost.

- Prvo je potrebno izgraditi uklopljivu analitiku. Treba izraditi baze podataka koji odgovaraju biznisu ili pojedincima, a ne baze koje su pogodne za primenu neke od tehnologija. Drugi pristup za dostizanje ciljeva iz oblasti analitike je izgradnja kontejnera i izgradnja blokova. To je bila odluka u vezi sa arhitekturom koju smo doneli kako bismo olakšali primenu različitih tehnologija, zato što Things Solver i ASSEE primenjuju različite tehnologije kao što su .NET, JAVA. Kontejneri nam omogućavaju da gradimo blokove koji komuniciraju između sebe bez obzira koju tehnologiju koriste. Da bismo dostigli ove ciljeve koristili smo Open API (Application Programming Interface) ekstenzije kako bismo standardizovali komunikaciju, bez obzira da li se radi o kumunikaciji sa drugim aplikacijama ili sa korisnicima - rekao je Milovanović i dodao kako je za razvoj proizvoda veoma važno da se u organizacijama razvije pored neophodne arhitekture i kultura odnosa prema podacima.

- Generalno govoreći, da sumiram ključne tačke otključavanja punog potencijala napredne analitike u elektronskom bankarstvu, prva je izgradnja platforme za analitiku podataka. Cela poenta ovde je definisanje pametne integracije, transparetnosti prema korisnicima i inženjerima kojima treba pokazati kako će informacije biti korišćene. Glavni momenat u ovom delu je skraćivanje vremena dostavljanja podataka, jer nisu svi slučajevi bitni. Treba izdvojiti one podatke koji su važni za pametnu integraciju. Na kraju, potrebno je izgraditi sistem komunikacije između menadženta i korisnika koji je pouzdan. Naši podaci moraju biti provereni, ne sme biti nekih pogrešnih podataka, netačnih podataka, naša analitika mora da bude tačna. To je proces koji se stalno odvija, jer se podaci menjaju zbog čega stalno moramo vršiti proveru. Na kraju dana moramo biti sigurni da smo doneli pravu odluku zasnovanu na podacima - zaključio je Miloš Milovanović.

N. I.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.