NavMenu

Studija ekonomskog uticaja projekta Jadar: Potencijalni doprinos BDP-u Srbije na godišnjem nivou 1,2% aktuelnog BDP-a, a sa svim indirektnim efektima 2,9%

Izvor: Promo Petak, 29.10.2021. 14:43
Komentari
Podeli
(Foto: Rio Tinto AN)
Projekat Jadar će doprineti BDP-u Srbije: očekuje se da Jadar kreira direktnu bruto dodatnu vrednost koja je na godišnjem nivou jednaka 1,2% aktuelnog BDP-a, dok je taj iznos kada se u obzir uzmu direktni, indirektni i indukovani efekti projekta 2,9%, zaključak je Studije ekonomskog uticaja Projekta Jadar kompanije Rio Tinto, koju je pripremila konsultantska kompanija Peterhof Consulting d.o.o. i predstavila u Privrednoj komori Srbije.

Projekat Jadar, nakon dobijanja svih neophodnih odobrenja i dozvola, proizvodiće litijum karbonat kvaliteta pogodnog za izradu baterija, materijal od ključne važnosti za proizvodnju baterija za električna vozila i skladištenje obnovljive energije, ističe se u saopštenju. Takođe, Jadar će proizvoditi i borate koji se koriste za solarne panele i vetroturbine.

- Suština studije ekonomskog uticaja Projekta Jadar je bila da aproksimiramo moguće ekonomske efekte projekta na bruto domaći proizvod, zaposlenost, izvoz, investicije, poreske prihode i prihode domaćih dobavljača u lancu vrednosti. Koristili smo kompanijske interne podatke i pretpostavke i javno dostupne izvore i primenili Leontijev input-output metodologiju koja je standard u aproksimiranju ekonomskih efekata projekata i kompanija. Zaključili smo da su mogući efekti višestruki. Osim doprinosa bruto dodatoj vrednosti u iznosu od 1,5 mlrd USD godišnje, Jadar planira direktno zapošljavanje 1.170 radnika. Dodatno bi projekat mogao da podrži 3.950 radnih mesta u povezanim sektorima. Ukupna planirana investicija kompanije od 2,4 mlrd USD, činila bi Jadar najvećom stranom direktnom investicijom u Srbiji ikada. Očekivani poreski prihod države i lokalne samouprave je procenjen na 133 mil USD godišnje - istakao je prof. dr Dragan Lončar iz kompanije Peterhof Consulting.

Kompanija Rio Tinto posvećena je razvoju lokalne privrede, kako bi osnažila domaće kompanije da konkurentno dočekaju aktivnosti projekta u narednim decenijama. Planirano je da više od dve trećine (70%) svog snabdevanja u okviru projekta Jadar bude iz Srbije, uključujući 2,6 mlrd USD vrednosti sirovih materijala tokom trajanja projekta.

Mnogi dobavljači iz Srbije biće uključeni u izgradnju rudnika, dok će u dužem vremenskom periodu projekat stimulisati nove poslovne aktivnosti širom zemlje, uključujući Loznicu i druge manje razvijene opštine. Rio Tinto radi i na identifikovanju poslovnih prilika u procesu prerade (tzv. downstream) za proizvode u okviru projekta Jadar, sa ciljem da omogući razvoj novih grana industrije u Srbiji, dodaje se. Jadar će otvoriti nove globalne prilike za Srbiju u automobilskoj industriji, elektronici, medicini i zelenim tehnologijama.


- Projekat ima značajan ekonomski potencijal, ali je Jadar važan i kao deo šire vizije i isprepletanih ekonomskih i ekoloških ciljeva kojima teži planeta. Litijum Projekta Jadar biće najveći izvor zaliha litijuma u Evropi u narednih najmanje 15 godina. Biće i značajna podrška u prelasku cele Evrope na ekonomiju sa niskim udelom ugljenika i omogućiće izvanredne prilike stanovništvu Srbije da budu predvodnici novih rešenja u borbi sa klimatskim promenama. Na Projektu Jadar posvećeni smo ispunjenju najviših standarda i izgradnji održive budućnosti u zajednicama u kojima poslujemo, blisko sarađujući sa svim zainteresovanim stranama. Svesni smo da je u i narednim fazama našeg projekta neophodno da saslušamo i poštujemo mišljenja svih zainteresovanih strana - objašnjava generalni direktor kompanije Rio Sava Vesna Prodanović.

Naredni koraci u okviru projekta su ishodovanje dozvole za eksplataciono polje i dobijanje regulatornih saglasnosti. Ta odobrenja uključuju odobrenje studija o proceni uticaja na životnu sredinu (EIA) koje će biti dostupne svim građanima i predmet javne rasprave. Studija o proceni uticaja na životnu sredinu preduslov je za izdavanje građevinske dozvole, a planirani početak građevinskih radova očekuje se krajem 2022. godine.
Komentari
Vaš komentar

Tema u žiži: Litijum

Vidi sve
Pogledajte i ostale tekstove iz ove Teme u žiži
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.