NavMenu

Rusi nude Srbiji triput skuplji gas? - "Ne možemo više da imamo cenu od 270 USD, ali neće biti dramatičnog povećanja"

Izvor: eKapija Subota, 16.10.2021. 12:31
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: bibiphoto/shutterstock)Ilustracija
Predsednik Aleksandar Vučić rekao je sinoć za TV Prva da su Rusi Srbiji ponudili gas po računici 70% od tržišne cene i 30% naftne formule, što bi iznelo 790 USD za hiljadu kubika.

To praktično znači da bi cena gasa bila triput viša od one koju Srbija sada plaća, a to je cena od 270 USD za 1.000 kubnih metara koja se plaća 100% po naftnoj formuli.

- Ja sam im rekao da to mi ne možemo da platimo – kazao je Vučić i dodao da je tražio "obrnutu" računicu - "najmanje 30% berza i 70% naftna formula".

Tada bi cena, naveo je, bila 510 USD.

- Ali mi ni to ne možemo da platimo – rekao je Vučuć i dodao da će da "moli Putina za protužetak 100% po naftnoj formuli, bar do kraja grejne sezone". Podsetimo, Srbiji 1. januara ističe desetogodišnji ugovor za uvoz ruskog gasa, a sastanak Vučića sa Putinom, na kojem će se, između ostalog, razgovarati i o gasu, preliminarno je zakazan za 25. novembar.

Inače, u javnosti je do sada preovladavao utisak da Rusija Srbiji neće povećati cenu gasa, čemu su doprinele izjave i gasnih stručnjaka i zvaničnika.

Tako smo slušali da bi uslovi u novom ugovoru mogli da budu i povoljniji nego u prethodnom, jer ćemo ugovarati veće količine gasa zbog ubrzane gasifikacije i industrijskog razvoja, a zatim i jer je Srbija od 1. oktobra tranzitna zemlja za ruski gas. Na pitanje otkud sad ova priča o tri puta višoj ceni, stručnjak za gas Vojislav Vuletić kaže da je "Vučić to malo dramatizovao".

- Nema razloga da se cena ruskog gasa nešto dramatično poveća na našu štetu. Jednostavno, treba napraviti dugoročni ugovor, na 10-15 godina, kao što je Orban uradio i ne verujem da će biti nekakvih problema – ocenjuje Vuletić za eKapiju.

Ističe, međutim, da ta naftna formula o kojoj se priča nije uvek povoljna, jer cena nafte na svetskom tržištu šaroliko raste pa je i cena gasa prati i raste.

- Jasno je da ne možemo da imamo cenu od 270 USD jer je nafta poskupela. Nafta je bila 45 do 50 USD kad je bila ta cena, a sada je 80-85 USD, dakle cena gasa mora da se poveća jer prati cenu nafte – navodi Vuletić.

Sagovornik eKapije napominje da treba sačekati kakav će dogovor biti 25. novembra i da ne treba ništa prognozirati unapred.

- Ne verujem u tu priču 30% berzanska cena, a 70 po naftnoj formuli. To nisu čvrsti stavovi, on ide da pregovara – kaže Vuletić.

Govoreći o načinjanju rezervi gasa koje je Vučić sinoć takođe pomenuo na TV Prva rekavši da se "brine što što ćemo morati da trošimo skladište koje smo napunili za crne dane", Vuletič ističe da nema potrebe da načinjemo Banatski dvor, jer se te rezerve koriste kada je napolju -15 i kada rade sve toplane.


- Ovo je tek jesen, to možda neki Vučićev lapsus ili neka priča koja treba da bude interesantna – ocenjuje sagovornik eKapije.

Kako je Tanjug preneo Vučićeve reči, predsednik je pojasnio da Srbija ima na raspolaganju do kraja godine šest i po miliona kubnih gasa.

- Za ovih mesec i po dana mi imamo kupljenih po šest i po miliona kubnih metara gasa svakoga dana, a mi danas već trošimo više. Mi za tih šest i po miliona plaćamo 270 USD i to je najbolja cena na svetu - kazao je predsednik.

Dodao je da će međutim za svetog Nikolu potrošnja biti 11 miliona kubnih te da ostaje da se četiri i po miliona plati po ceni na berzi, a na berzi ta cena iznosi 1.200 USD.

- Da ne bismo to radili jer će u 2022. godini cena pasti ispod 800 i nadamo se 600 USD, mi imamo u Banatskom dvoru 268 miliona kubnih gasa, Rusi imaju 180 miliona, koje bismo mogli da uzmemo do kraja godine i nedostajaće nam oko 100 do 120 miliona kubnih gasa do kraja ove godine - kazao je.

Naveo je da zbog povećane potrošnje gasa već narednih dana može da se očekuje da trošimo 9,5 miliona.
- Sekiram se što ćemo morati ovo na čemu smo se mučili i radili, odnosno to što smo napunili skladište za crne dane, to ćemo sada da trošimo i spašćemo na 140 kubnih metara - dodao je Vučić.

B. P.

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.