NavMenu

Sušeni paradajz sa kozjim i ovčijim sirom - Italijansko-srpska kombinacija

Izvor: Agroklub Ponedeljak, 27.09.2021. 11:34
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay / congerdesign)Ilustracija
U širokom izboru prehrambenih namirnica, nije lako osvojiti kupce, te se proizvođači do dominacije na tržištu dovijaju na najrazličitije načine, a sve prisutnije je kombinovanje tradicionalnih plodova sa raznoraznim ukusima i proizvodima. U nesvakidašnjoj ponudi je i sušeni paradajz u maslinovom ulju sa kozjim i ovčijim sirom koji pravi Tatjana Obradović iz Bavaništa kod Kovina.

- Ovaj italijanski specijalitet sam najpre probala bez sira, samo paradajz sa maslinovim uljem, sušila sam običan, isečen na kolutiće i stavljala ga u ulje. Kasnije sam se odlučila za čeri paradajz s obzirom na to da imam veliki plastenik. Sušim ga i kombinujem sa jednim i drugim sirom - navodi Obradovićeva.


Za sušenje je važno da ima promaje

Sve to radi sa svojom prijateljicom, a kako su sušare pretežno fokusirane na lekovito bilje, ova poljoprivrednica odlučila je da na prirodan način osuši svoj čeri. Iskoristila je stare prozore i napravila staklenu sušaru.

- Bilo je toplo leto, te je taj proces brzo i tekao. Kada su visoke temperature, potrebno je oko tri do četiri dana, a u ovom periodu treba sedam do deset. Važno je da ima promaje - ističe.

Od desetak kilograma ostane oko kilogram sušenog paradajza, ali mora biti delimično, ne skroz osušen, nalik suvoj smokvi.

Pre toga ga opere, zaseče i pripremi za sušenje, a u stakleniku je zaštićen od napada insekata. Ukoliko se koristi običan paradajz, iseče se na tanke kriške od nekoliko milimetara debljine.

- Zasečem zato što prvo pusti vodu i u tom slučaju lakše i brže krene ta tečnost. Mora biti zreo, ali ne skroz, važno je da je crven kako bi boja i slast ostale. Bitno je i da bude zdrav, jer u procesu sušenja postoji period od 24 sata kada je, usled niske temperature, sklon tome da prokisne ili da se pojave gljivice - napominje sagovornica Agrokluba, te dodaje da je upravo zbog toga neophodno da voda iz njega iscuri što pre.


Sir od proverenih proizvođača


Nakon sušenja, odabere plodove koji su zdravi i dobri, odvoji ih i, da se ne bi ubuđali, ali i da ne bi morali da stoje u frižideru, stavi ih u maslinovo ulje koje sprečava kvarenje.

- To tako stoji u tegli, a kada dođe vreme za prodaju, izvadim paradajz, stavim sir koji želim i vratim nazad. Doduše, i sir može da stoji bar pola godine u tom ulju i da se ne pokvari i ne promeni ukus. Mada, izbegavam to - navodi.

Kupuje ga od domaćih proizvođača u Kovinu koji imaju veliku farmu ovaca i koza, te je kvalitet 100%. Uz to, u teglice voli da doda bosiljak i malo belog luka, a od začina se može koristiti sve, te naša sagovornica preporučuje i biber u zrnu, ruzmarin.

U njenom asortimanu je i čeri paradajz u medu, jer ima svoje pčele, te je i za taj proizvod pronašla rešenje i odlučila da potrošačima ponudi nešto drugačije. U pitanju je, takođe, sušeni čeri, a osim meda, dodaje i ljutu papriku i biber. Ta neobična kombinacija, kaže, vrlo je zanimljiva kupcima. A kako interesovanje raste, planira da naredne godine proširi asortiman sa više ljutih, slanih i slatkih varijanti.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.