NavMenu

Iskustva slovenačkih kompanija u Srbiji - Razumevanje tržišta i promocija zapadne poslovne kulture

Izvor: eKapija Četvrtak, 17.06.2021. 09:24
Komentari
Podeli
Slovenačke kompanije sublimiraju naš i zapadni mentalitet - rekao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Tomislav Momirović tokom obraćanja privrednicima na radnom sastanku u organizaciji Slovenačkog poslovnog kluba, koji je održan u Beogradu.

Istakao je da slovenački poslodavci razumeju tržište u Srbiji i da se na njemu odlično snalaze. Napomenuo je i da je svako dugoročno partnerstvo poželjno i da se u tom smislu svaka kompanija posmatra kao domaća. Na pitanje eKapije u kom segmentu vidi najveći potencijal za saradnju sa ministarstvom kojim rukovodi, naveo je da je ona moguća kroz različite javne nabavke i tendere.

Fokus razgovora tokom sastanka sa predstavnicima mnogobrojnih kompanija iz Slovenije bile su tekuće, kao i buduće investicije u infrastrukturu.

Sa iznesenom ocenom da se u ovom trenutku u Srbiji ulaže puno u infrastrukturne projekte, složio se i ambasador Slovenije u Beogradu Damjan Bergant, koji je podvukao da je tokom epidemije koronavirusa infrastruktura doživela "pravu renesansu".

- Gradnja infrastrukturnih i građevinskih projekata nije bila zaustavljena tokom korona virusa. Infrastruktura je venski sistem ekonomije, koji je baziran na zapošljavanju radne snage i industrijalizacije - rekao je Bergant tokom razgovora sa privrednicima.

On je tokom svog obraćanja prisutnima na radnom sastanku poručio da je veoma zadovoljan što se u Srbiji ulaže u kompanije koje izrađuju proizvode za izvoz, a u prenošenju dragocenog poslovnog iskustva i evropske poslovne kulture mogu im pomoći kompanije iz Slovenije.

Damjan Bergant (Foto: SPK)Damjan Bergant

- Slovenija izovozi oko 85% svih proizvoda. Firme sa slovenačkim kapitalom u Srbiji doprinose razvoju konkurentnosti izvoza. Srbija ima odličnu bazu mladih inženjera koji se svojim znanjem uspešno takmiče na svetskom tržištu. U narednom periodu očekujemo još akvizicija od stranih kompanija u startap ekosistemima. Cena rada srpskih inženjera je jeftinija od onih koji dolaze sa zapada, a to predstvalja prednost u ovom procesu. Verujem da Srbija može da bude razvojni centar svetskih kompanija - kazao je Bergant podvukavši da u narednom periodu očekuje veća ulaganja u digitalizaciju i kompanije koje se bave kreativnom ekonomijom.


Različita iskustva sa partnerima na istoku i zapadu

Govoreći o brojnim projektima koji su u toku, Tomislav Momirović je istakao da sve što se danas gradi predstavlja posledicu ekonomskih odluka koje su donete 2014. godine.

- Ono što nas je dovelo u situaciju da izvodimo investicije je čvrsta odluka da se Srbija 2014. godine okrene monetarnoj i fiskalnoj stabilnosti, da prestane da subvencioniše propala javna preduzeća i okrene se ka onima koji imaju uspeha na tržištu. Posle sprovedene konsolidacije potrebno je bilo sačekati godinu ili dve da bi se otvorio prostor za investicije - rekao je Momirović.

Kada je u pitanju finansijski aspekt izgradnje, Momirović je naglasio da najznačajniji partneri dolaze iz Evropske unije, koji predstavljaju pouzdane saradnike, ali da se poslovanje sa njima odvija sa određenim problemima, naročito oko obavljanja administrativnih procedura.

- Naša administracija ne može da ispuni dinamičke aspekte institucija. Kada se uđe u neki projekat, ukoliko se pojave problemi oni često prebacuju odgovornost na nas, mi na njih, i to se vrlo često završava nesrećno. Važno je da znamo da je vreme novac i svi se slažemo u tome da celokupne procedure moraju brže da se obavljaju - rekao je on i podvukao da je, i pored ograničenja, saradnja sa evropskim partnerima veoma značajna.

Sa druge strane, pored partnera sa zapada, Srbija je u poslednje vreme ostvarila veoma dobru saradnju sa kineskim institucijama i privrednicima što, kako je istakao ministar, ne nailazi uvek na odobranje političkih činilaca, ali donosi jednu novu dimenziju u izvođenu projekata.

- Potpisujemo direktan bilateralni sporazum sa kineskim kompanijama, a oni obezbeđuju finansirane, a to se ne dopada partnerima sa zapada. Kinezi su pogodni za saradnju, jer se od njih mogu podići velika finansijska sredstva odjednom. Ono što je važno za nas i naše kompanije, jeste da Kinezi, iako imaju uslov da angažuju svoje firme u procentu od 51% nemaju računicu da dovode svoje radnike, učestvuju tek sa 20% do 25% izvođača u projektima, a mi radimo nadzor i kontrolu i sa njima smo uspeli da razvijemo široku lepezu projetaka - put Beograd-Čačak, prugu Novi Sad-Subotica, put Požarevac-Veliko Gradište, put Beograd-Zrenjanin - naveo je Momirović.

Diverzifikacija partnera na realizaciji infrastrukturnih projekata proširena je i dolaskom američke kompanije Bechtel iz SAD koja je angažovana na izgradnji Moravskog koridora zajedno sa kompanijom Enka.

Danijela Fišakov, predsednica SPK uručila je plaketu ministru Momiroviću (Foto: SPK)Danijela Fišakov, predsednica SPK uručila je plaketu ministru Momiroviću

- Sa Bechtelom nismo do sada imali prilike da sarađujemo, ali oni imaju puno iskustva na radovima u Rumuniji i Turskoj. Radite sa jednom američkom kompanijom koja ima potpuno drugačije standarde poslovanja od kineskih kompanija. Daću vam samo jedan primer: mi sa njima imamo oko 1.500 obavezujućih pravnih dopisa i postoje ljudi koji se samo bave odgovaranje na njihova pitanja, njihove žalbe. Jako su zahtevni po pitanju standarda i eksproprijacije - rekao je Momirović.

Sublimirajući razlike koje proizilaze iz saradnje sa privrednim partnerima koji dolaze iz različitih zemalja, Momirović je slikovito opisao kako to u praksi izgleda prilikom izgradnje puta:

- Sa kineskim kopanijama kada gradite put naiđete na imanje, kuću, onda se napravi krivina, pa trasa zaobiđe zemlju koja je predmet eksproprijacije. Sa evropskim i američkim partnerima to ne ide tako, projekat stoji sve dok se ne reše imovinsko-pravni odnosi.


U narednim mesecima radovi na postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda

Istakao je i da radovi na pruzi od Niša do Bugarske neće krenuti ni ove godine, te da se oni na autoputu Niš-Priština prolongiraju. Govoreći o ulaganju u železničke pruge, napomenuo je da je bilo interesovanja za radove na potezu Beograd-Zagreb, ali se nije naišlo na razumevanje sa druge strane. Ddao je i da je potpuno drugačije iskustvo sa Mađarskom, što potvrđuju i radovi od Beograda ka Budimpešti.

Momirović je pomenuo i da je jedan od najvažnijih projekata prečišćavanje otpadnih voda.

- U narednih pet do sedam godina nadamo se da ćemo rešiti ovaj problem uz podršku partnera iz Kine. U pitanju su postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i kanalizaciona mreža. U narednim mesecima će početi radovi u 15 do 20 lokalnih samouprava - istakao je Momirović.

Privrednci koji su prisustvovali radnom sastanku u organizaciji Slovenačkog poslovnog kluba izrazili su zadovoljstvo zbog razgovora sa ministrom Momirovićem i ambasadorom Slovenije, ocenivši da su ovakvi događaji veoma značajni za razmenu poslovnih iskustava, ali i definisanja budućeg pravca privrednog razvoja.

N. Ignjatović - A. Kekić
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.