NavMenu

Prvi korak ka katastru zelenila Novog Sada - Predstavljen geografsko-informacioni sistem zelenih površina

Izvor: eKapija Nedelja, 06.06.2021. 16:39
Komentari
Podeli
Dunavski park (Foto: Aleksandra Kekić)Dunavski park
Na konferenciji povodom Svetskog dana zaštite životne sredine koji se obeležava 5. juna koju je organizovala Gradska uprava za zaštitu životne sredine Novog Sada predstavljen je Geografsko-informacioni sistem (GIS) zelenih površina Grada Novog Sada, koji je izradila kompanija MapSoft.

Kako je saopšteno, ovo je prvi korak u formiranju Katastra zelenila koji je prepoznat kao važan instrument za zaštitu životne sredine, sprečavanje njenog uništavanja i stvaranje mogućnosti za održivu valorizaciju postojećih i planiranja novih zelenih površina.

- Grad aktivno radi na unapređenju životne sredine. U proteklih devet godina zasadili smo preko 50.000 sadnica, pokrenuli smo akciju ''Oživimo parkove'', a Novo Naselje će posle 40 godina konačno dobiti novi park. Na poslednjoj sednici Skupštine Grada smo usvojili plan za izgradnju Botaničke bašte, prvi u zemlji pokrenuli akciju za dodelu subvencije za kupovinu bicikala i izgradili postrojenje za tretman zelenog otpada. Osim toga, planiramo izgradnju prečistača otpadnih voda i regionalnu deponiju, podizanje novih zeleno-medonosnih površina i formiranje malih urbanih zelenih površina, u saradnji sa skupštinama stanara. Saradnja sa građanima i strukom nam je veoma važna i zato smo omogućili da predstavnici civilnog sektora učestvuju u radu Saveta za zaštitu životne sredine Skupštine Grada - izjavio je zamenik gradonačelnika Milan Đurić.


Prema rečima predsednika Saveta gradonačelnika Novog Sada za pružanje stručne pomoći u preduzimanju aktivnosti u ozelenjavanju i pošumljavanju gradskih površina, Saše Orlovića, GIS zelenih površina Grada omogućiće planski, efikasno i ekonomično upravljanje zelenilom na teritoriji Novog Sada.

- Prvi korak je da sve snimimo iz vazduha. Kako bi svako stablo dobilo svoj broj i atribut moramo da sprovedemo mnoge aktivnosti i taj posao ćemo raditi u saradnji sa studentima. Kada ga završimo znaćemo tačno koliko u Novom Sadu imamo stabala, travnatih površina ili žbunja i u kakvom su stanju i šta se radilo ili je potrebno da se uradi sa njima. Potrebno je nekoliko godina kako bismo imali takvu bazu podataka- istakao je Orlović.


Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.