NavMenu

Kako napraviti vermut?

Izvor: PSSS Petak, 07.05.2021. 15:25
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Flickr / Tim Sackton)Ilustracija
Vermut spada u kategoriju tzv. aromatizovanih vina. To su proizvodi dobijeni od prirodnih ili specijalnih vina uz dodatak mirišljavih biljaka, s tim da u sebi sadrže najmanje 70% prirodnih vina. Prevedeno sa nemačkog, vermut znači pelin.

Kako piše Slađana Cvetković iz PSSS Kruševac, za spravljanje vermuta, vino treba da bude normalno prevrelo, bez ikakvih mana, po ukusu i mirisu više neutralno. Izbor vina se obično vrši kupažiranjem vina standardnih osobina za ovu proizvodnju. Pošto vina za spravljanje vermuta nemaju potrebnu količinu alkohola, on se dodaje do određene količine, što isključivo zavisi od tipa vermuta koji se spravlja. U te svrhe se dodaje alkohol u vidu čistog špiritusa ili vinskog destilata.

Pored vina, u proizvodnji vermuta, značajnu ulogu ima izbor trava i drugih biljnih delova, koji imaju ulogu začina, napominje autorka. Od njih zavisi specifičnost svakog tipa vermuta, te se njihovom odabiru daje veliki značaj. Nosilac arome većine vermuta je pelin. Pored njega se upotrebljavaju i druge trave kao: ruzmarin, hajdučka trava, najkvirc, anis, korijander, angelika, žalfija, kadulja i druge. Od navedenih biljaka mogu se koristiti razni delovi: grančice, delovi korena, lišće cvetovi ili sami plodovi. Odnos smeše začina od kojih zavisi ukus i miris spada u tajnu svakog proizvođača.

- Najjednostavniji postupak korišćenje smeša trava za proizvodnju vermuta jeste potapanje istih u vino. Za ovu svrhu se odmerena količina smeše biljnih delova stavi u vrećicu i potopi u vino, ostavi da odstoji 5-10 dana odnosno dok vino ne dobije željeni ukus i aromu. Drugi, često korišten način, je dodavanje ekstrakta trava do potrebne koncentracije. Ovi ekstrati se mogu dobiti maceracijom u vinu, maceracijom u 50 %-tnom alkoholu ili destilacijom - pojašnjava Cvetkovićeva.

Kako bi se ublažio gorak ukus raznih trava, vermutu se dodaje i šećer, čime gotov proizvod postiže bolju harmoničnost ukusa. Šećer se dodaje u vidu šećernog sirupa, koncentrisane šire ili mistele.

Vermuti, kao gotov proizvod, su najčešće slatki sa sadržajem šećera od 10 do 50 g/l i 15 do 18 vol% alkohola. Po boji mogu biti tamni ili svetli vermuti. Tamna boja se postiže dodavanjem karamela. Ova vina se ubrajaju u aperitivna pića, jer se konzumiraju pre obroka radi podsticanja na bolji apetit, naročito pri bogatim trpezama, podseća autorka.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.