NavMenu

Miris sreće sa Ćemovskog polja - "13. jul-Plantaže" započele proizvodnju rakije od breskve i najavile dve nove kupaže vina iz najvećeg vinograda u Evropi

Izvor: eKapija Ponedeljak, 20.07.2015. 18:32
Komentari
Podeli

(Foto: Plantaze)
"Postoje mesta u Crnoj Gori gde se priroda nije dvoumila, gde je štedljivo nudila, skrivala i izazivala darivanog. Takvo mesto je Ćemovsko polje. Do 70-tih godina prošlog vijeka pustara, koju je orodila loza "vranac", danas je prava radost za berače, sa darovima mediteranskog sunca za enologe i vinoljupce".

Ovako počinje priča o kompaniji "13. jul-Plantaže", koja je upravo sa ovog lokaliteta započela svoju, više od pola veka dugu, priču o kapljici i grožđu, priču o milini koja obuzme srce sa svakim novim gutljajem.

Kao najveći proizvođač vinskog i stonog grožđa u Crnoj Gori i okruženju sa godišnjom proizvodnjom vinskog grožđa od oko 22 miliona kilograma, "Plantaže" proizvedu oko 17 miliona flaša godišnje.

Od toga 43% ostaje na domaćem tržištu, dok ostalo izvoze u oko 35 zemalja. Boce sa etiketom "Plantaža" putuju od zemalja regiona preko zemalja Evropske unije, Rusije, Kine, Austarlije sve do Kanade i SAD.

- Tržište Srbije nam je najveće izvozno tržište, sa učešćem od oko 35% u izvozu. Zatim slede Rusija i Kina, kao tržišta u koja polažemo velike nade. Svake godine zanavljamo ugovore sa tamošnjim distributerima - rekla je u razgovoru za "eKapiju" Dijana Milošević, menadžerka Sektora za vinski turizam "Plantaža".

(Foto: Jelena Đelić)
Od "vranca" do rakije od breskvi

Kompanija "13 jul-Plantaže" osnovana je 1963. godine, bavi se proizvodnjom vinskog i stonog grožđa, breskve, proizvodnjom i distribucijom vina i lozovih rakija, uzgojem ribe, ugostiteljstvom i maloprodajom. Najvažniji segment, svakako, vezan je za grožđe i vino. Iako, spram veličine Crne Gore, nije za očekivati, "Plantaže" poseduju najveći vinograd u jednom kompleksu u Evropi na preko 2.310 hektara sa preko 11 miliona čokota.

Specifičnost kompanije "Plantaže" je strategija bazirana na autohtonim vinskim sortama, Vrancu i Krstaču. Oko 60% vinograda je pod "vrancem", a svake godine se značajno povećavaju površine pod ovom kao i drugim sortama. Kako kažu, ispravnost fokusiranja na autohtonim sortama daju i mnoga svetska istraživanja koja naglašavaju ulogu autohtonih vinskih sorti u sadašnjim i budućim trendovima na globalnom tržištu vina.

Nakon što su pre dve godine proizveli dva nova vina pod imenom "Luča" i "Vladika", iz ove kompanije za naš portal najvljuju još dve etikete.

- Planiramo još dva vina koja će se distribuirati u ekskluzivnim restoranima, Reč je o jednom crvenom vinu sorte vranac u kupaži sa sortom "merlot" i "petit verdot", a belo vino će biti kupaža "chardonnay"-a i "pinot blanc"-a - kaže naša sagovornica.

(Foto: Jelena Đelić)
Kompanija je nedavno otišla i korak dalje, pa je, prva u regionu, počela da proizvodi rakiju od breskve, koja je, kako kažu, naišla na odličan odziv potrošača, a prodaje se pod sloganom "Miriše na sreću".

Prema oceni tehnologa "Plantaža" ta rakija će biti veliko osveženje na tržištu voćnih rakijskih brendova, jer sve njene karakteristike (snaga ukusa i mirisa, te tehnološki kvalitet), daju garanciju uspeha ovom novitetu u ponudi kompanije. Rakija je, kako dodaju, nastala tako što je berbom obuhvaćena najbolja odabrana breskva, da bi se nakon toga obavila fermentaciju i destilacija breskve po originalnoj tehnologiji u malim bakarnim kazanima.

Tamnica za vino boje purpura, predvečerja i baršuna

"13 jul-Plantaže" ubira i druge darove mediteranskog sunca, zemlje i vode. Poseduje i plantažu pod zasadom breskve na oko 85 hektara, matičnjak lozne podloge kao i sopstvenu proizvodnju loznog sadnog materijala. Tri vinska podruma imaju kapacitet od 30 miliona litara, "u kojima tamnuje vino boje purpura, predvečerja i baršuna".

Mi smo obišli najreprezentativniji među njima, podrum Šipčanik, koji je otvoren 2007. godine, i od tada čini važan segment turističke ponude grada Podgorice, ali i Crne Gore.

(Foto: Jelena Đelić)
- Godišnje nas poseti nekoliko hiljada gostiju, a dnevno imamo i do četiri organizovane ture. Najveći deo tih poseta se realizuje u saradnji sa turističkim agencijama, kaže za "eKapiju" Dijana Milošević, menadžerka Sektora za vinski turizam "Plantaža".

Podrum je smešten na oko 30 metara ispod zemlje. U obliku je tunela, dugog 356 metara, širine 13,5 metara i visine 7 metara, temperatura je konstantno između 17 i 19 stepeni, dok vlažnost vazduha iznosi od 70 do 80%.

Inače površina podruma je 7.000 m2, a u njemu u svakom trenutku odležava 2 miliona litara vina.

Naši domaćini kažu da je turistima posebno interesantno to što je ovo bio vojni objekat, tačnije sve do 1999. godine bio je to hangar za avione. Nakon bombardovanja, kažu, bilo im je potrebno mnogo godina da urade potrebna ispitivanja, posle kojih su krenuli sa rekonstrukcijom, u koju je uloženo više od 2 mil EUR.

U sklopu podruma su vinoteka sa 28.000 flaša vina starih do deset godina, degustaciona sala od 200 m2 i specijalizovana prodavnica.

Podrum je otvoren i za individualne posetioce, tako da po upitu svi mogu da ih posete, da degustiraju vina ili uživaju u slaganju vina i hrane u ovom impresivnom ambijentu. Za individualne posete turisti imaju na raspolaganju dva programa slaganja vina i hrane, koji koštaju 10 i 30 EUR, a u cenu je uključena vožnja kroz vinograde.

(Foto: Jelena Đelić)
Prerada vinskog grožđa i proizvodnja vina i rakija odvija se u druga dva vinarska podruma "Ćemovsko polje" i "Lješko polje", kapaciteta 310.000 hektolitara.

Finansije

Prošlogodišnja neto dobit "Plantaža" od 1,2 mil EUR ostaće neraspoređena, odnosno neće se isplaćivati kroz dividendu akcionarima, saopštila je nedavno izvršna direktorka kompanije, Verica Maraš.

Kompanija je u prošloj godini ostvarila 27,64 mil EUR prihoda, što je 1% više u odnosu na 2013.

Maraš je istim povodom izjavila da je u vremenu krize, za poslednjih sedam godina, ukupan prihod kompanije iznosio 226 mil EUR, odnosno prosečno godišnje 32,3 miliona.

Jelena Đelić

Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.