NavMenu

Besparica i loše vreme sapliću setvu

Izvor: Dnevnik Sreda, 08.04.2015. 11:01
Komentari
Podeli
Ni pred ovu setvu poljoprivrednicima nisu isplaćeni podsticaji za biljnu proizvodnju, krediti sa subvencionisanim kamatama opet su zakasneli, a na sve to - u mnoge njive se i ne može ući, jer plivaju u vodi.

Tu čorbu začinio je i jak vetar koji takođe ne da da se ovaj posao obavi bez poteškoća.

- Podzemne vode su veliki problem. U Banatu je 30% takvih njiva. Nažalost, ni taj se problem ne rešava, jer se čekaju konkursi, procedure... Sve u svemu, najvažniji posao u njivama trpi - kaže za "Dnevnik" Nenad Manić iz udruženja "Banatski paori". On dodaje da se privodi kraju setva šećerne repe, koje će ove godine u Banatu biti zasejano i 30% manje nego lane zbog već dobro poznatih problema - niske cene (i lanjske i ovogodišnje), manje digestije kod prošlogodišnjeg korena, menjanja ugovora na paorsku štetu...

- Ipak, odlučio sam da zadržim prošlogodišnje površine pod slatkim korenom, jer nijedna kultura ne daje sigurnost. Da ima države i ozbiljne državne agrarne politike, mogli bismo štošta drugačije da radimo, a ovako, ni za šta ne postoji dugoročni plan i prinuđeni smo sve da radimo stihijski - kaže Manić.

Po rečima Miroslava Kiša iz Asocijacije poljoprivrednika, i suncokreta će biti zasejano manje nego lane.

- Zbog nekorektnog odnosa proizvođača prema ratarima, biće smanjene površine pod repom i suncokretom, ali će biti više soje i kukuruza. Kako god, ova će setva biti obavljena u teškim okolnostima, jer opet nije rešeno finansiranje. Subvencije kasne, a kada odete u banku da pitate za poljoprivredne kredite, kažu vam da dođete za dve-tri nedelje. Prošle godine subvencionisani krediti krenuli su tek u junu, sada je to april ili maj, ali svejedno, sve se to moglo ranije obezbediti - kaže Kiš.

Elem, žrtva svega toga biće - setva, veli sagovornik "Dnevnika". Zna se kada su poljoprivredni datumi i oni ne mogu da se menjaju i da čekaju, kaže on. Kada je reč o troškovima ovogodišnje setve, Kiš napominje da iznos od 50.000 ili 60.000 dinara po hektaru treba uzeti sa rezervom.

- To je relativno. Valja imati na umu da su mnogi uzeli zemlju u zakup i to po visokim cenama i tu nije reč samo o ulaganju od oko 60.000 dinara već troškovi idu do 100.000 dinara. Kultura koja ne donese vrednost iznad 100.000 dinara je nerentabilna - kaže Kiš.

Pritom i ne računamo rad proizvođača - kaže ovaj poljoprivrednik iz Subotice. Onaj ko nema novac da odmah podmiri finansiranje setve u nezahvalnoj je situaciji, jer će ga to koštati osam do 15% više kada dođu agrorokovi. Najgore je što će zbog svega toga agrotehnika, to jest primena hraniva biti svedena na minimum, što će se, naravno, kasnije odraziti.


U Poljoprivrednoj stručnoj službi Subotice zbog jakog vetra i niskih temperatura savetuju poljoprivrednicima da se strpe s početkom setve jarih kultura još nekoliko dana i ističu da je zaštita ozime pšenice prioritet. U Subotici već par dana duva jak severni vetar koji je u utorak, 8. aprila 2015. godine dostigao najveću brzinu od 14,4 metara po sekundi, kažu u Meteorološkoj stanici na Paliću.

Još ne sejati

Direktor Poljoprivredne stručne službe Damir Varga kaže da se od četvrtka mogu očekivati temperature koje će omogućiti zagrevanje setvenog sloja do temperatura koje će omogućiti klijanje i nicanje suncokreta, soje i kukuruza.

- Naša preporuka je i bila da se ne seje, jer bi seme samo stajalo u zemlji. Ukoliko navlaži, dolazi pod uticaj patogenih bakterija i može da strada što kasnije rezultira proređenim sklopom i iscrpljivanjem biljaka. U kombinaciji sa herbicidima to može da ima nesagledive posledice po prinos - rekao je Varga.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDE

Pratite na našem portalu vesti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.