CG ima velike potencijale u OIE, omogućiti građanima jednostavno korišćenje
Izvor: eKapija
Utorak, 19.09.2023.
15:32


(Foto: jaroslava V/shutterstock.com)

Ova organizacija organizovala je panel diskusiju na temu mogućnosti i prepreke kod upotrebe energije sunca, vjetra i korišćenje toplotnih pumpi za građane u Crnoj Gori, na kome su i prezentovani rezultati istraživanja.
- Prema energetskom bilansu za ovu godinu, proizvodnja struje biće prema strukturi 51,2% iz hidroelektrana, 38,55% iz termoelektrane, 9,11% iz vjetroelektrana i 1,14% iz solarnih elektrana. I pored velikog potencijala za proizvodnju električne energije iz sunca, koji se mjeri brojem sunčanih sati od preko 2000 sati godišnje za veći dio teritorije, a više od 2500 sati za primorje, učešče proizvodnje električne energije iz solarnih panela sa samo 1,14% je izuzetno malo - navodi se u saopštenju.
Prepreke u jednostavnom korišćenju ovih izvora energije, dodaje se, ogledaju se još uvijek visokim cijenama ugradnje, ali i nedovoljnom informisanošću građana koliko su ustvari dugoročno posmatrano ove investicije isplative.
Tomi Medved, rukovodilac Laboratorije za energetsku strategiju Fakulteta za elektrotehniku Univerziteta u Ljubljani, prezentovao je na panelu zelenu transformaciju na slučaju Slovenije i dobre primjere iz prakse u ovoj zemlji, te ukazao na probleme na koje je nailazila Slovenija a koje Crna Gora ne bi trebala da ponovi.
O trenutnoj iskorišćenosti potencijala za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije govorili su i Aleksa Ćulafić, predstavnik Ministarstva kapitalnih investicija, Ranko Vukmirović, sekretar odbora za energetiku i rudarstvo Privredne komore Crne Gore, kao i Željko Pekić, ispred Elektroprivrede Crne Gore.
- Zajednički je zaključak da u Crnoj Gori imamo velike potencijale u obnovljivim izvorima energije, ali i brojne prepreke u njihovom korišćenju, te da je potrebno uložiti ozbiljne napore u obezbjeđivanju uslova za razvoj proizvodnje energije iz obnovljivih izvora za građane. Potrebno je definisati strateški i planski okvir za ovu oblast, koji je sastavni dio Nacionalnog energetskog i klimatskog plana na čijem se radu nije značajno odmaklo, ali i na stvaranju povoljnijih uslova za građane da investiraju u ovakve projekte. Tehnička i tehnološka riješenja postoje i svakodnevno se usavršavaju, ali u Crnoj Gori nedostaje primjena - stoji u saopštenju NVO Green Home.
Organizacija panela je dio projekta "Hajde da pričamo o obnovljivim izvorima energije po mjeri čovjeka" koji NVO Green Home realizuje uz podršku Evropske mreže za klimu (CAN Europe).
Firme:
NVO Green Home Podgorica



Tagovi:
Laboratorija za energetsku strategiju Fakulteta za elektrotehniku Univerziteta u Ljubljani
Evropska mreža za klimu
CAN Europe
Tomi Medved
Aleksa Ćulafić
Ranko Vukmirović
Željko Pekić
obnovljivi izvori energije
OIE
korišćenje OIE
proizvodnja struje iz OIE
Komentari
Vaš komentar
Naš izbor

Novi plan EMS otkriva da Srbija može da balansira 5,8 GW vjetroelektrana i solarnih elektrana - Potražnja višestruko veća Energija
Rubrike za dalje čitanje
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.
Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno,
uz konsultacije sa našim ekspertima.