NavMenu

Rudnik: Uglja ima i za Termoelektranu i za izvoz u Srbiju

Izvor: Vijesti Nedjelja, 31.07.2022. 08:36
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Dominik Vanyi/unsplash)Ilustracija
Rudnik uglja raspolaže dovoljnim količinama uglja za nesmetani rad Termoelektrane Pljevlja, uprkos činjenici da određene količine uglja isporučuje Elektroprivredi Srbije (EPS).

- Kada je riječ o količinama uglja koje su neophodne za nesmetan rad Termoelektrane Pljevlja, u više navrata smo istakli da raspolažemo sa dovoljnim količinama i da ni u kojem slučaju, kao savjesno i odgovorno rukovodstvo, nećemo ugroziti rad našeg osnovnog i prioritetnog kupca - odgovorili su Vijestima iz Rudnika uglja na pitanje da li raspolažu dovoljnim količinama uglja za nesmetan rad pljevaljskog bloka i izvoz uglja EPS-u.

Rudnik uglja isporučuje ugalj EPS-u po osnovu ugovora koji su krajem maja potpisali izvršni direktor najveće pljevaljske kompanije Milan Lekić i vršilac dužnosti direktora EPS-a Miroslav Tomašević.

Rudnik je do sada EPS-u isporučio oko sedam hiljada tona uglja, dok Termoelektrani Pljevlja dnevno isporučuje od četiri do pet hiljada tona.

- Dnevna količina isporučenog uglja EPS-u zavisi od više faktora, kao što su utovar, gužve na graničnim prelazima, broj kamiona koji vrši transport i slično. Mi smo prevezli oko 7.000 tona, dok će angažovanjem firme koja je izabrana na tenderu kapacitet i dinamika prevoza biti značajno uvećani - tvrde u Rudniku uglja.

Ugalj prevozi firma iz Pančeva

U periodu dok je trajao redovni remont Termoelektrane Pljevlja, Rudnik je prevozio ugalj do Prijepolja dok je, nakon sprovedenog postupka javnih nabavki, taj posao pripao firmi BEDEM Energy Solutions DOO Pančevo.

- Javni poziv za nabavku usluge prevoza uglja i utovara na ovoj relaciji raspisan je 1. juna. U međuvremenu, stigle su četiri ponude po osnovu ovog javnog poziva: BEDEM Energy Solutions DOO Pančevo, konzorcijum Tim Company i COOL TRANS DOO Podgorica, Transport Bajović d.o.o. Nikšić i Štit prevoz d.o.o. Nikšić. Otvaranje ponuda izvršeno je 17. juna, dok je 8. jula donijeta Odluka o izboru najpovoljnije ponude, kada je izabran BEDEM Energy Solutions DOO Pančevo. Nakon donošenja Odluke čekao se žalbeni rok od 10 dana, u okviru koga nije bilo prispjelih žalbi, pa je između naše kompanije i BEDEM Energy Solutions DOO Pančevo potpisan ugovor 22. jula. Rok izvršenja ugovora je šest mjeseci od dana zaključenja ugovora ili do dostizanja ukupne ugovorene vrijednosti. Realizacija Ugovora sa BEDEM-om otpočela je 25. jula, kada je pet kamiona na gasni pogon (metan), nosivosti oko 25 tona, krenulo u pravcu Prijepolja - naveli su iz Rudnika uglja.

Pojasnili su da usluge transporta uglja do Prijepolja i utovara na željezničkoj stanici pokriva u cjelosti EPS, i da nisu vezane za ugovorenu cijenu uglja od 28,8 eura po toni.

- Posebna vrijednost ovog ugovora je u tome što je značajno povećan kapacitet i dinamika transporta uglja.


Cijena zavisi od kalorične moći

Na pitanje Vijesti da li je cijena po kojoj prodaju ugalj EPS-u ispod tržišne i da li su tačne tvrdnje koje se mogu čuti u javnosti da je minimalna cijena po kojoj se prodaje ovaj kvalitet uglja u okruženju 50 eura po toni, iz najveće pljevaljske kompanije su odgovorili da je cijena formirana na osnovu kalorične moći uglja, a na osnovu bazne cijene.

- Bazna cijena za prosječni kvalitet uglja od 8.000 kJ/kg koji prodajemo EPS-u na osnovu Ugovora o prodaji mrko-lignitnog uglja iznosi 28,80 eura (bez PDV-a), dok je, primjera radi, cijena za Termoelektranu Pljevlja (TEP) za toplotnu moć od 9.211 kJ/kg - 27 eura. To je cijena za sitne granulate iz važećeg cjenovnika. Za toplotnu moć od 9.211 kJ/kg, koja se distribuira TEP, cijena uglja za EPS iznosila bi 33,15 eura po toni, što je za 20 odsto više ostvarena cijena za istu kaloričnu moć u odnosu na TEP, a to je značajan procenat. Dakle, cijena od 28,8 eura vezana je za kvalitet toplotne moći od 8.000 kJ/kg po toni, pri čemu se, naravno, vrši korekcija cijene ponderisanjem u rasponu toplotne moći od 7.000 do 10.000 kJ/kg. Prilikom različitih medijskih interpretacija poslovnog aranžmana koji je uspostavljen između naše kompanije i EPS-a, nerijetko se javnost dovodi u zabunu tako što se, ne vodeći računa o kvalitetu uglja, plasiraju informacije da Republika Srbija kupuje ugalj po višestruko većim cijenama u odnosu na onaj koji EPS kupuje od Rudnika uglja Pljevlja. Prosto, postoji razlika između našeg mrko-lignitnog uglja i mrkog uglja iz rudnika u Banovićima, jer se raspon kvaliteta uglja iz Banovića kreće od 18.000 do 20.000 kJ/kg, dok je toplotna moć našeg uglja između 8.000 i 14.000 kJ/kg - pojasnili su iz Rudnika uglja.


Benefiti višestruki, nijesu nestale 33 tone

Tvrde da Rudnik uglja iz posla sa EPS-om ne može biti u gubitku, i da su pored konkretne finansijske dobiti koju će ostvariti benefiti za kompaniju višestruki.

- Tu mislimo, prije svega, na činjenicu da smo obezbijedili novo i vjerujemo, stabilno tržište za plasman našeg proizvoda, što predstavlja značajan poslovni iskorak u perspektivi, pogotovo u slučaju što, tokom 2024. godine, zbog radova na ekološkoj rekonstrukciji TEP, prema određenoj procjeni, u periodu od oko osam mjeseci, nećemo prodavati ugalj našem glavnom kupcu. S druge strane, nakon završene ekološke rekonstrukcije nisko-kalorični ugljevi neće biti prihvaćeni od strane TEP, stoga, zdrava poslovna logika nalaže da takve ugljeve na vrijeme eksploatišemo i prodajemo, kako bismo izbjegli raubovanje ležišta. Podrazumijeva se, prilikom formiranja cijene prema EPS-u vodili smo računa o prihodima i rashodima, i rezultatima poslovanja, nakon čega smo ustanovili da je krajnji rezultat pozitivan, i to je činjenica - tvrde u Rudniku uglja.

Iz Rudnika su demantovali da su nakon mjerenja u Svilajncu nestale 33 tone uglja.

- To nije tačno, ugalj nije nestao u Svilajncu, nego je ostao na formiranoj deponiji u Prijepolju. Transportne količine koje su krenule s deponije u Pljevljima nisu u cjelosti utovarene u kompozit u Prijepolju. Preostale količine koje su ostale na deponiji su utovarene u drugu kompoziciju. Prosto, mi smo u konkretnom slučaju transportovali veću količinu od one što staje u kompoziciju, ali predmetna količina je, ponavljamo, utovarena u naredni kompozit. Privremena deponija u Prijepolju je pokrivena video-nadzorom, čime smo se zaštitili od mogućih otuđenja uglja.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.