NavMenu

Ekonomski analitičari upozoravaju da su cijene goriva dotakle gornji plafon podnošljivosti - Vlada da reaguje promjenom akcizne politike ili stvaranjem naftnih rezervi

Izvor: RTCG Nedjelja, 24.10.2021. 15:25
Komentari
Podeli
Ilustracija (Foto: Pixabay.com/Paul Brennan)Ilustracija
Crnogorska vlada već sada bi trebalo da razmišlja o promjenama fiskalnih opterećenja na osnovnu cijenu goriva, jer su cijene već dotakle gornji plafon podnošljivosti za najveći dio građana Crne Gore, rekao je za Portal RTCG ekonomski analitičar Predrag Drecun.

On je, komentarišući najavljeno 14. po redu poskupljenje goriva od Nove godine, rekao da to pitanje Crnu Goru pogađa kao elementarna nepogoda, te da se može djelovati na dva načina.

Jedan je, pojašnjavam kratkoročno - promjenom akcizne politike, te na dugi rok - stvaranjem naftnih rezervi.

- Procjene su da će cijene rasti i u narednom periodu. Ima načina da se reaguje na kratak rok i na dugi rok. Na kratak rok bi bilo promjenama fiskalnih opterećanja na osnovnu cijenu goriva i vlada to može da uradi i trebalo bi da već ozbiljno razmišlja o tome, jer cijena goriva već udara u neki gornji plafon podnošljivosti za najveći dio građana, pa bi ozbiljno trebalo da razmisli o akcizama ili da se privremenim mjerama to dovede u red dok se ne formiraju strateške rezerve - kazao je Drecun za Portal RTCG.

Upozorava da bi Vlada Crne Gore morala da reaguje, a potrebno je, kaže, izvršiti pritisak javnost na izvršnu vlast kako cijene bezolovnog 95 ne bi smjele preći cijenu od 1.45 centi.

Kad su u pitanju strateške naftne rezerve, Drecun kaže da se moraju birati povoljni trenuci u cijenama nafte, kako bismo izbjegli ovoliku zavisnost.

- Propustili smo šanse kad je nafta bila čak u minusu, kad je cijena bila negativna. Da smo tada imali prostora da je skladištimo, mogli smo izbjeći sve ove situacije, budući da ne trošimo ogromne količine nafte - kaže Drecun.

Novo poskupljenje cijena goriva, kako je rekao, povući će za sobom i novi talas poskupljenja, a ukupna dešavanja na svjetskom tržištu nafte, te zdravstvena kriza, mogla bi voditi u i u novu svjetsku ekonomsku krizu.

Vlada da reaguje i zaštiti standard građana

Da je vrijeme da Vlada reaguje, smatra i ekonomski analitičar Vasilije Kostić. Kako je rekao za RTCG, jedini način da se utiče na rast cijena goriva je visina akciza, budući da Vlada ne može uticati na formiranje cijena na svjetskom tržištu.

Ističe da Vlada mora reagovati promišljeno kako bi zaštitila potrošače i standard građana, te uticala na obuzdavanje pritiska na opšti rast cijena proizvoda i usluga.

- Sada je to već nešto što zahtijeva jednu urgentnu reakciju Vlade, budući da su ozbiljno ugroženi standardi građana povećanjem cijena, i da se kalkulisanjem cijene goriva stvara jedno očekivanje, to znaći da će preduzeća koja su u ovom momentu kalkulisala cijenu goriva, kalkulisati ne samo u onom iznosu u kome se ona stvarno dešava nego u očekivanom iznosu, a to može biti dodatan pritisak na inflacione tendencije i kretanja u neku blažu inflacionu spiralu - kazao je Kostić.
Komentari
Vaš komentar
Potpuna informacija je dostupna samo komercijalnim korisnicima-pretplatnicima i neophodno je da se ulogujete.

Zaboravili ste šifru? Kliknite OVDJE

Za besplatno probno korišćenje, kliknite OVDJE

Pratite na našem portalu vijsti, tendere, grantove, pravnu regulativu i izveštaje.
Registracija na eKapiji vam omogućava pristup potpunim informacijama i dnevnom biltenu
Naš dnevni ekonomski bilten će stizati na vašu mejl adresu krajem svakog radnog dana. Bilteni su personalizovani prema interesovanjima svakog korisnika zasebno, uz konsultacije sa našim ekspertima.