Vještačko kravlje mlijeko stiže i u Evropu

Izraelski startap "Remilk" u Danskoj gradi najveću fabriku na svijetu u kojoj će se ovakvo mlijeko proizvoditi, a posao je krenuo i u Njemačkoj. Stručnjaci su objasnili da se tehnologija izrade vještačkog kravljeg mlijeka naziva precizna fermentacija.
- Njome dobijemo tačno jedan proizvod. Na primjer mliječni protein, kao što je protein surutke – pojasnio je za "Agrarhojte" Kubik, vlasnik porodične mljekare na jugu Njemačke.
Za to su potrebni mikroorganizmi, kao što su kvasac ili bakterije, a dobra je stvar što se mikroorganizmi razmnožavaju sami, kaže Kubik pojasnivši da je potrebno samo nekoliko ćelija kvasca ili bakterija da bi se dobilo mnogo mliječnih proteina. Da bi se oni razvijali, dodaju se šećer, vitamini, voda i so. Proces se odvija u velikim posudama od inoksa, na temperaturi od 30 do 40 stepeni Celzijusa. Poslije nekoliko dana se sakupi nastali mliječni protein, očisti i osuši u prah. Navodi kako ih to čini stabilnim za skladištenje i olakšava transport. Oni se dalje mogu prerađivati – recimo u mlijeko, jogurt, sir. U ovoj kompaniji ističu da je najveća prednost mala potrošnja vode, a da prve procjene pokazuju da mikroorganizmi mogu da uštede 90 odsto vode u poređenju s konvencionalnom proizvodnjom.
Ova mljekara ima udio u izraelskom "Remilku", a plan im je da uz klasičan asortiman sireva svojim kupcima ponude i posebnu liniju ovih inovativnih proizvoda. Oni neće biti dostupni u Njemačkoj prije 2025. godine, otkrio je Kubik, ali smatra da bi za tradicionalne mljekare ovakvo mlijeko moglo da predstavlja veliku konkurenciju.
U Americi odavno u prodaji
Na tržištu SAD već se mogu kupiti prvi mliječni proizvodi s proteinima iz laboratorija: sladoled, mlijeko, krem sir, čokolada i proteinski frape u više od 5.000 američkih supermarketa.
Naš izbor

Za podršku zajedničkoj komunalnoj potrošnji u KS izdvojeno više od 23 mil KM - Potpisani sporazumi o sufinansiranju Agro, Energija, Industrija, Građevina